Opublikowano:: pt, Wrz 25th, 2015

Konstrukcje stalowe – funkcjonalność, estetyka i nowoczesność

Konstrukcje stalowe są coraz częściej wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu. Architekci coraz bardziej doceniają ich uniwersalne rozwiązania, które są jak antybiotyk dla lekarza. Kolejne narzędzie w walce o skuteczność, dzięki któremu można realizować więcej własnych koncepcji, nie tylko w przemyśle maszynowym, kolejowym czy górnictwie, ale także przy konstruowaniu mniejszych lub większych hal magazynowych czy produkcyjnych.

konststaloweNie można się dziwić, że coraz więcej firma stawia na hale stalowe, gdyż docenią coraz więcej ich zalety, choć cała inwestycja musi być dokładnie przemyślana. Nie każde rozwiązanie można zastosować w naszym magazynie, należy wziąć pod uwagę wiele czynników, zanim zdecydujemy się na lekkie i wytrzymałe konstrukcje stalowe.

Największą zaletą bez wątpienia jest łatwość transportu stalowych elementów na docelowe miejsce przyszłej hali magazynowej. Nie bez znaczenia jest systematyczny rozwój tej gałęzi przemysłu, co skutkuje tworzeniem kolejnych niestandardowych elementów konstrukcyjnych, które bez problemu możemy dopasować do naszych potrzeb. Elastyczność to kolejna ważna cecha hal stalowych. Doceniają to firmy, które otrzymują propozycję wzniesienia hali, bez konieczności stawiania wspierających filarów.

Kolejna istotna zaleta to szybki czas realizacji inwestycji, możliwy dzięki montowaniu wielu elementów już na miejscu budowy. Poza tym, mamy praktycznie nieograniczone możliwości rozbudowywania obiektu na bieżąco, a także do minimum ograniczamy wykonywane tzw. roboty mokre, co w przypadku jesieni czy zimy ma duże znaczenie. Hale stalowe doskonale sprawdzają się na bardzo wymagających terenach, gdzie niemożliwe jest tradycyjne, murowane budownictwo, które słusznie utożsamiane jest z cięższymi konstrukcjami, więc wymagania są o wiele bardziej restrykcyjne.

imgkon1Stal doskonale sprawdza się w konstrukcjach budowlanych, dzięki swojej sporej plastyczności, a także doraźnej wytrzymałości na rozciąganie. Jest odporna na wszelkiego rodzaje obróbki termiczne, co pozwala na zwiększenie plastyczności. Nie można także zapomnieć o bardzo wysokiej sprężystości, która nawet wielokrotnie przekracza sprężystość innych materiałów.
Tak skonstruowana hala może uatrakcyjnić wnętrze, więc projektanci maję duże pole do popisu, a dodatkowo decydując się na konstrukcję stalową, minimalizujemy odpady na budowie i recykling, gdyż wielokrotna obróbka nie powoduje utraty podstawowych atrybutów.

Hale stalowe mają kilka wad, które dotyczą głównie konieczności regularnej konserwacji, bo może w nieznacznym stopniu zwiększyć koszty utrzymania takiej hali. Jednak przy wielu zaletach, o których wcześniej była mowa, absolutnie nie powinny wpłynąć na podjętą decyzję. Dzięki wspomnianej elastyczności, można wprowadzać poprawki praktycznie na każdym etapie realizacji projektu.

Pozdrawiamy, Infraco.pl