Opublikowano:: czw, Kwi 23rd, 2015

Kompostownik – przydatny w każdym ogrodzie

Przez cały rok na działkach zbiera się mnóstwo odpadów. Gałęzie, stare liście, chwasty czy przejrzałe owoce zalegają w dużych ilościach i przysparzają o ból głowy. Zazwyczaj nie wiadomo, co z nimi zrobić, dlatego zamiast wyrzucać je do śmietnika lub spalać, można przeznaczyć je na kompost. W tym artykule przybliżymy, jak można wykorzystać kompost w ogrodzie, czego lepiej do niego nie wrzucać, jakie są zalety wynikające z posiadania kompostownika oraz dlaczego kompostowanie w pryzmie nie jest najlepszym pomysłem.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAKompostowanie to naturalny rozkład materii organicznej przez mikroorganizmy, który zachodzi przy odpowiedniej temperaturze, wilgotności i obecności powietrza. Jest to metoda, którą wykorzystuje się w rolnictwie i ogrodnictwie. Przerobione na drodze procesów biochemicznych odpady, wykorzystywane są następnie jako nawóz organiczny. Zbieranie kompostu ma na celu zagwarantowanie optymalnego i bogatego w składniki odżywcze rozwoju bakterii. W warunkach domowych nie stosuje się do tego celu żadnych skomplikowanych metod. Zwykle do pryzmy wrzuca się wszystko, co zalega w ogrodzie. Należy jednak pamiętać o tym, by unikać roślin bezpośrednio narażonych na oddziaływanie spalin oraz tych, które zostały zaatakowane przez poważne choroby grzybowe.

Niewskazane jest też dodawanie cytrusów, mięs, kości i dojrzałych chwastów z nasionami. Aby dobrze zadbać o kompost należy go od czasu do czasu przekopać. Dostarczy się w ten sposób tlenu, tak, aby wszystko lepiej i bardziej równomiernie się rozkładało. Ważna jest odpowiednia wilgotność. Jeśli czujemy, że kopiec jest zbyt suchy, trzeba dolać do niego wody, a jeśli jest zbyt wilgotny – konieczne jest dosypanie suchego materiału.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAProces kompostowania może odbywać się w pryzmach lub kompostownikach. Pierwsze z tych rozwiązań jest nieco łatwiejsze, ale niezbyt estetycznie wygląda, a uzyskanie kompostu w ten sposób zajmuje dużo czasu. Kompostowniki prezentują się w ogrodzie o wiele lepiej, zapewniają większy dopływ powietrza, przyspieszają proces rozkładu i są bardziej trwałe. Stanowią też doskonałe rozwiązanie dla osób, które stawiają na ekologię. Chronią środowisko i zmniejszają ilość odpadów trafiających na wysypiska śmieci. Obecnie można wybierać pomiędzy wieloma rodzajami kompostowników. Dostępne są zarówno zwykłe, drewniane kompostowniki, jak również plastikowe, które posiadają o wiele więcej atutów: panuje w nich wyższa temperatura, lepsza wilgotność, są o wiele bardziej estetyczne i wytrzymałe.

Zakup kompostownika umożliwi stosowanie w uprawach większej ilości przyjaznych środowisku nawozów organicznych. Ta metoda korzystnie oddziałuje na plony, a jednocześnie nie przyczynia się do degradowania przyrody i gleb. W zamian za to, zapewnia zachowanie żyznej, próchniczej warstwy ziemi, bez konieczności stosowania sztucznych nawozów. Posiadanie kompostownika to dobre rozwiązanie nie tylko dla osób, które są przyjazne środowisku, ale też dla wszystkich, którzy cenią sobie oszczędność.

Pozdrawiamy, Rolmarket.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.