Opublikowano:: pon, Sie 31st, 2015

Kominek w domu z drewna

Domy z bali drewnianych kojarzą się z miejscem niezwykle nastrojowym, klimatycznym, a wręcz magicznym. Jest tak, ponieważ drewno to naturalny, ekologiczny budulec o pięknym zapachu. Decyzja o wybudowaniu kominka wydaje się dość oczywista, jednak może budzić wątpliwości w zakresie bezpieczeństwa. A zatem czy palenisko w domu z drewna jest dobrym pomysłem, czy należy się go bać? Są to pytania, które często nurtują osoby rozważające instalację kominka w domu z drewna. Powiedzmy sobie jasno, że kominek nie jest żadnym zagrożeniem, pod warunkiem właściwego wykonania oraz umiejętnego korzystania z niego.

2Doświadczenie pokazuje, że wiele osób przywiązuje wagę przede wszystkim do aspektów wizualnych kominka. Oczywiście, każdy chce, aby wnętrze jego domu było jak najładniejsze i nie da się ukryć, że to też ma znaczenie. Jednak o tym, czy instalacja będzie bezpieczna, decydują zupełnie inny czynniki niż wygląd. Chodzi przede wszystkim staranne przygotowanie miejsca montażu, zastosowanie odpowiednich materiałów, dobrze wykonaną instalację, a także komin, który musi być zbudowany zgodnie z przepisami. Od przeciwników budowania kominków w domach często można usłyszeć, że były one powodem wielu pożarów. Nie bierze się jednak pod uwagę tego, że przyczyna zaprószenia ognia zawsze leży po stronie złego wykonania lub niewłaściwej eksploatacji. A przecież gdyby rzeczywiście domowe paleniska stanowiły tak duże zagrożenie, można by mieć pewność, że nie spotykalibyśmy ich tak często w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie czy Szwecji, gdzie domy w konstrukcji drewnianej są bardzo powszechne.

W przypadku domu z bali drewnianych zaleca się zastosowanie kominka zamkniętego, przede wszystkim ze względu na szczelną obudowę. Kominek otwarty można porównać do ogniska, z którego strzelają iskry mogące spowodować pożar. Materiały z jakich wykonana jest zabudowa termiczna wkładu kominkowego bywają różne, jednak należy pamiętać, że zasadniczym kryterium stanowi odporność na ogień. Jest to więc rozwiązanie bardzo bezpieczne.

Większość nowych kominków jest wyposażona we wkład kominkowy, który nagrzewa się do bardzo wysokiej 4temperatury. W związku z tym duże znaczenie ma wykonanie odpowiedniej izolacji. Tak zamknięte palenisko jest ognioodporne i wyposażone w przeszklone drzwiczki. Obudowa kominka powinna być wykonana z materiałów odpornych na bardzo wysokie temperatury, dlatego do jej wykonania najlepiej sprawdzi się cegła lub kamień. Aby chronić obudowę przed przegrzaniem niezbędne jest zapewnienie ciągłego odpływu ciepła, dlatego wkład montuje się tak, aby powietrze dopływało od dołu oraz w górnej części okapu. Trzeba też pamiętać o powierzchni otaczającej kominek. W obrębie co najmniej pół metra posadzka powinna być z niepalnego materiału – np. płytek ceramicznych. Wymienione rozwiązania dają gwarancję bezpieczeństwa – nawet w przypadku nieobecności wszystkich domowników, czy wówczas gdy ogień tli się w nocy.

A zatem czy dom z bali i kominek to dobre połączenie? Jak najbardziej! Warunkiem jest to, że prace powierzymy fachowcom i zastosujemy się do zasad właściwej eksploatacji. Wówczas będziemy mogli co wieczór kłaść się na dywanie rozłożonym tuż przy kominku i spokojnie wpatrywać się w migoczące płomienie. Bez obaw, że będą stanowiły dla nas jakiekolwiek zagrożenie.

Pozdrawiamy, Proeko.com