Opublikowano:: sob, Lis 21st, 2015

Komfortowa kąpiel dla niepełnosprawnych

Z klasycznej wanny nie jest w stanie korzystać samodzielnie ani małe dziecko, ani osoba starsza. Każde z nich ma bowiem problem z pokonaniem bariery, jaką są wysokie ścianki wanny – albo ze względu na niski wzrost, albo z powodu obniżonej sprawności i koordynacji ruchowej. Kąpiel w zwykłej wannie jest natomiast zadaniem całkowicie niewykonalnym dla osoby niepełnosprawnej. Dlatego przeznaczona dla niej łazienka musi być wyposażona w wannę i sprzęt specjalnie dostosowaną do jej potrzeb.

SensiaOsobom niepełnosprawnym zaleca się raczej korzystanie z pozbawionego progów prysznica z kratką odpływową w podłodze. Na szczęście współczesne technologie nie wykluczają niepełnosprawnych z możliwości kąpieli w wannie. W ich przypadku sprawdzi się płytka wanna o wysokości ścianki 28 cm. Musi być ona wyposażona w siedzenie, na ścianach natomiast powinny być zamontowane uchwyty (jeden poziomy, drugi w kształcie litery L) umożliwiające wsparcie się podczas wchodzenia i wychodzenia. Montuje się je na wysokości dostosowanej do pozycji siedzącej.

Kwestią problematyczną może być także przejście z wózka inwalidzkiego do wanny. Dlatego dobrze, jeśli projekt wanny uwzględnia podcięcie wzdłuż całej jej długości. Wystarczające będzie podcięcie o wymiarach 15 cm głębokości i 18 cm wysokości. Dzięki temu niepełnosprawny będzie mógł podjechać do wanny bliżej i sprawniej przenieść się na znajdujące się w niej siedzisko.

Najwygodniejszym rozwiązaniem jest jednak wanna z drzwiami. Taką wannę można dostosować do warunków panujących w naszej łazience poprzez wybór prawych bądź lewych drzwi. Aby produkt taki był bezpieczny, przy jego produkcji zwraca się szczególną uwagę na stabilność zawiasów w drzwiczkach i solidność silikonowego profilu uszczelniającego. Drzwi wanny otwierają się na zewnątrz (kąt otwarcia wynosi aż 180 stopni) lub do wewnątrz i Rubinowyposażone są w wygodny, szeroki uchwyt.

Wanna powinna mieć antypoślizgowe dno. Jeśli go brakuje – rozwiązaniem jest wyłożenie antypoślizgowej maty. Komfort kąpieli poprawić może również specjalne wyprofilowanie siedziska, które ułatwia pielęgnację miejsc intymnych. Najbardziej zaawansowane wanny posiadają także siedziska ruchome. Bo kąpiel służy nie tylko higienie. Osoby niepełnosprawne – tak jak zdrowi ludzie – mają pełne prawo do zażywania kąpieli relaksacyjnych.

Jak wiele osób potrzebujących specjalnej wanny, tak wiele możliwych rozwiązań i pomysłów w zakresie jej tworzenia. Nie każdy potrzebuje wanny tak samo dużej czy z tymi samymi udogodnieniami. Dlatego wanny dla niepełnosprawnych warto szukać u producenta, który zaproponuje projekt maksymalnie dostosowany do wymagań konkretnej osoby.

Pozdrawiamy, Akcjum.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.