Opublikowano:: wt, Mar 31st, 2015

Kolano wraca do formy

Niestety kontuzje są nieodzowną częścią każdego sportu, a jeśli uprawiamy dyscyplinę, która opiera się głównie na bieganiu, wtedy problem jest jeszcze większy. Więcej na ten temat mogliby powiedzieć biegacze lub zawodnicy specjalizujący się w grach zespołowych (np. siatkówka, koszykówka czy piłka nożna).

Każdy sport specjalizuje się w innym wysiłku, tym samym inne partie narażone są bardziej na kontuzje. Jedne można zniwelować poprzez odpowiednie maści czy kilkudniowy odpoczynek, ale nie wszyscy mają tyle szczęścia i są skazani na skomplikowane operacje lub noszenie specjalnego stabilizatora, bez którego każdy niekontrolowany ruch może skończyć się pogłębieniem kontuzji i wydłużeniem leczenia.

d3d3Sportowcy adrenalinę, ambicję i chęć walki mają we krwi, więc łatwo nie odpuszczają i decydują się najczęściej (pod nadzorem lekarza) podjąć ryzyka powrotu do uprawiania sportu. Właśnie dla nich przygotowano kilka rodzajów stabilizatorów, którym bliżej przyjrzymy się w niniejszym artykule. Wybór odpowiedniego stabilizatora to niezwykle istotna kwestia, gdyż od tego może zależeć późniejsze funkcjonowanie uszkodzonej części ciała. W przypadku profesjonalnych sportowców, sprawa dotyczy nawet pozostanie w zawodzie, który jest ich źródłem utrzymania. Można naprawdę wiele stracić, dlatego tak kluczowe jest właściwe rozeznanie na rynku, zaczerpnięcie opinii specjalistów w tym zakresie.

Rozpoczynamy od najlżejszej formy pomocy, czyli opaski bezszwowej, która idealnie wspomaga utrzymanie właściwej temperatury w okolicach stawu kolanowego, ale również zapewnia ochronę przed potencjalnymi urazami z zewnątrz. Dzięki rozciągliwemu materiałowi, można ją bez problemu dopasować do każdej nogi i pozostaje na docelowym miejscu nawet przy wytężonym wysiłku. Polecamy korzystać z jej usług nawet czysto profilaktycznie, aby uniknąć nieprzyjemnych skręceń, nadwyrężeń czy naciągnięć ścięgien. Najczęściej stosowany stabilizator w przypadku lekkich urazów.

d3d3Teraz przesuwamy się powoli w kierunku bardziej poważnych kontuzji, po których rehabilitacja trwa o wiele dłużej i potrzebny jest tym samym sprzęt bardziej zaawansowany. W przypadku przewlekłych zespołów bólowych, które mają bezpośredni związek z licznymi przeciążeniami, polecamy stosować ortezę stawu kolanowego otwartą (na zdjęciu), która wykonana jest z nowoczesnej dzianiny dystansowej airX. Dzięki temu jest bardzo elastyczna i oddychająca. Wyposażona jest w policentryczne stalki, które odpowiadają za boczną stabilizację, a tym samym uniemożliwiają pojawienie się przeprostu kolana. Zaleca się jej używanie także w przypadku choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego, który nie jest należycie stabilny. Lekarze namawiają do zakupu takiej ortezy, kiedy trwa ostatnia faza leczenia czynnościowego. Bardzo podobną funkcję pełni orteza zamknięta, z tą jednak różnicą, że posiada ona dodatkowe zegary, które pozwalają na podwójne ograniczenie zakresu ruchu wyprostu (0˚, 10˚, 20˚, 30˚) i zgięcia (45˚, 60˚, 90˚). Ponadto taki typ ortezy jest wyposażony w dwie taśmy stabilizujące, które pomagają w regulacji siły kompresji. Zalecana przy niestabilności stawu kolanowego w płaszczyźnie strzałkowej.

d3d33Na rynku dostępne są także stabilizatory z zewnętrzną szyną boczną, wykonane z elastycznego materiału oraz posiadające taśmy, dzięki którym można kontrolować przemieszczanie piszczeli. Takie modele zapewniają maksymalną ochronę wiązadła krzyżowego przedniego ACL i doskonale sprawdzają się jako ochrona stawu kolanowego dla osób, które zamierzają wrócić do aktywności sportowej.

Oczywiście nie przy każdym urazie wymagane jest noszenie stabilizatora, dlatego często stosowane są opaski stabilizujące. Przy wyborze właściwego stabilizatora konieczna jest porada specjalisty, który bierze pod uwagę kilka ważnych parametrów, takich jak rodzaj urazu, wielkość kontuzji, a także aktualny stan zdrowia, samopoczucie. W przypadku stabilizatorów nie warto kierować się względami ekonomicznymi, bowiem akurat w tej branży cena najczęściej idzie w parze z jakością, a jak wiadomo – zdrowie jest najważniejsze i warto wydać nieco więcej pieniędzy, aby mieć gwarancję wysokiej jakości wykonania, co ma przełożenie na skuteczniejsze działanie.

Pozdrawiamy, Mdh.pl.