Opublikowano:: pon, Paź 19th, 2015

Kilka słów o wybielaniu zębów

Obecnie wybielanie zębów cieszy się dość dużą popularnością. Istnieje kilka metod wybielania, choć nie wszystkie są jednakowo skuteczne. W drogeriach i aptekach nie brakuje środków, pozwalających na przeprowadzenie kuracji w domu, ale efekt nie zawsze jest satysfakcjonujący. Czy zatem lepiej udać się na profesjonalny zabieg w gabinecie stomatologicznym?

Dlaczego wybielamy zęby?

Powód, dla którego pacjent decyduje się na wybielanie zębów jest oczywisty, jednak skąd biorą się nieestetyczne przebarwienia i żółta barwa? Często jest to efekt próchnicy lub kamienia nazębnego. Także zęby martwe, ukruszone lub ułamane są bardziej podatne na przebarwienia. Podobnie sprawa wygląda w przypadku tych, z dużym wypełnieniem czy sporymi ubytkami szkliwa. Im jesteśmy starsi, tym jest ono cieńsze i słabsze. Zębina znajdująca się głębiej staje się coraz bardziej widoczna, nadając zębom jednocześnie ciemniejszy, zółtawy odcień. Niekiedy nieestetyczny kolor zębów ma związek z zażywaniem antybiotyków w bardzo młodym wieku. Niekorzystnie działa ponadto spożywanie kawy, herbaty, czerwonego wina, a także palenie tytoniu. Warto również ograniczyć konsumpcję produktów o niskim pH, jak choćby kwaśnych owoce, gdyż przyczynia się to do kwasowej erozji szkliwa. Co więcej tworzące się mikropęknięcia, stanowią doskonałe miejsce do odkładania się różnych barwników i osadów. W efekcie zęby stają się bardziej matowe i szarzeją.

smile-665433_1920Sposoby wybielania

Jak zostało wspomniane we wstępie, wybielać zęby można stosując różne metody. Najpopularniejsze z nich to pasty i środki wybielające dostępne bez recepty w drogeriach lub aptekach, specjalne nakładki, dopasowane indywidualnie na podstawie wycisku zębów u dentysty oraz profesjonalne zabiegi wybielania, przeprowadzane w gabinetach stomatologicznych.

Pasty wybielające

Najniższą skutecznością charakteryzują się pasty do zębów oraz paski wybielające. Te pierwsze składają się m. in. z substancji ścierających, które działają jedynie na zewnętrzne partie zębów. Ponadto zawartość substancji aktywnych jest stosunkowo niewielka i o niezbyt silnym działaniu. Tym sposobem możliwe jest uzyskanie poprawy mniej o jeden odcień, lecz na efekty trzeba trochę poczekać.

Nakładki wybielające

Nakładki wybielające, które zostały wykonane przez dentystę są bardziej skuteczne. Przez około 2 tyg. należy rozprowadzać warstwę specjalnego żelu na zęby, a następnie nosić winylowe nakładki mniej więcej 2 godziny dziennie lub przez całą noc. Rezultaty kuracji są zbliżone do profesjonalnego wybielania i utrzymują się dość długo, jednak co jakiś czas należy powtarzać te czynności.

Wybielanie stomatologiczne

Zabieg w całości przeprowadzany w gabinecie trwa dość krótko i jest najbardziej efektywny z przedstawionych wyżej metod. W pierwszej kolejności stomatolog określa obecny kolor zębów i odcień, jaki jest możliwy do osiągniecia. Następnie na dziąsła aplikuje tzw. płynny koferdam, mający zapobiegać podrażnieniom. Dopiero wówczas na zębach może znaleźć się żel wybielający. Zawiera on znacznie więcej substancji aktywnych od środków, które można używać w domu. Dla porównania, w pastach do zębów czy żelach używanych w połączeniu z nakładkami zawartość substancji aktywnych waha się między 10 a 22%, natomiast w gabinetach stosuje się roztwór 15-43%. Na zęby wraz z żelem kieruje się specjalne zimno-niebieskie światło i zmywa preparat po 10-15 minutach. Zabieg należy powtórzyć dwa do trzech razy. Warto jednak pamiętać o tym, że przed rozpoczęciem wybielania stomatologicznego, zęby muszą zostać dokładnie oczyszczone z kamienia.

Pozdrawiamy, Dentalperfect.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.