Opublikowano:: śr, Sie 12th, 2015

Kilka słów o profesji kosmetyczki

Zabiegi upiększające od dłuższego czasu cieszą się dość dużym zainteresowaniem. Gabinety regularnie poszerzają swoje oferty, podążając za nowymi trendami. Najważniejsza jest tu przecież satysfakcja klienta i zadbane o jego wygląd. Czy potrzebne są jakieś uprawnienia, by zostać kosmetyczką?

nails-865121_1280

Możliwości kosmetyczki

Na wstępie jednak warto uściślić, czym zajmuje się kosmetyczka. Otóż do jej zadań należy wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych i upiększających. W tym zawodzie istotne są takie aspekty jak zadbany wygląd, będący swojego rodzaju wizytówką, pogoda ducha, otwartość i uprzejmość. Co więcej kosmetyczce nie powinno brakować dokładności oraz zmysłu artystycznego. Musi posiadać również wiedzę na temat preparatów kosmetycznych i podstawowych substancji chemicznych, anatomii i fizjologii człowieka, jak również znać i stosować na co dzień zasady BHP. Trzeba jednak pamiętać o tym, że kosmetyczka, to nie to samo co kosmetolog, a ich uprawnienia nie są jednakowe.

Szkoła wyższa czy kursy?

Zakres obowiązków poszczególnych kosmetyczek może różnić się między sobą. Ma to związek ze specjalizacją, w jakiej zdobyły wiedzę w szkole zawodowej bądź na kursach. Wspomniane instytucje szkolą w zakresie określonej profesji np. stylizacji paznokci, wizażu, makijażu lub zabiegów upiększająco-pielęgnacyjnych. Wówczas salony kosmetyczne, świadczące podstawowe usługi typu pielęgnacja paznokci, regulacja brwi, makijaż itp. stoją otworem. Chcąc natomiast ubiegać się o pracę przy bardziej skomplikowanych zabiegach w gabinetach odnowy biologicznej czy SPA należy ukończyć studia kierunkowe. Osoba, która posiada tytuł kosmetologa ma nawet szansę wykonywania zabiegów leczniczo-pielęgnacyjnych w gabinetach dermatologicznych. W każdym z wyżej wspomnianych przypadków, istnieje możliwość poszerzania zakresu swoich kompetencji dzięki certyfikowanym kursom. Jednak chcąc zdobyć wiedzę praktyczną, zdecydowanie lepszym wyborem będzie ukończenie szkoły wyższej, która jednocześnie daje więcej możliwości na drodze zawodowej.

Zarobki kosmetyczki

Dochody kosmetyczki mogą być dość zróżnicowane. Rozbieżność ta wynika z uprawnień i umiejętności jakie posiada, dlatego ciężko sprecyzować stawkę. Ponadto wspomniany zawód bywa sezonowy, a nierzadko również – mobilny. Przeciętne wynagrodzenie kosmetyczki zatrudnionej w gabinecie oscyluje między 1700 a 2300 zł. Chcąc zarabiać więcej najlepiej założyć własną działalność, jednak najistotniejsza jest jakość wykonywanych usług. To ona jest drogą do satysfakcji klientów i najlepszą reklamą.

Pozdrawiamy, Pczk.com.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.