Opublikowano:: czw, Lis 26th, 2015

Kieliszki do wina – jak wybrać odpowiednie?

Na świecie jest wiele typów wina. Słodkie, półsłodkie czy wytrawne, wszystkie uważane są za eleganckie i gustowne rodzaje trunków. Wyjątkowy napój powinien mieć odpowiednią oprawę. Do tego służą stosownie dobrane kieliszki. Każdy rodzaj wina posiada swój szklany odpowiednik, w którym powinno zostać podane. Podpowiadamy, jak dobrać kieliszki do wina czerwonego, białego oraz szampana.

Krótka historia kieliszków

3402769360_3a7c39017c_bSzkło zostało przypadkowo wynalezione przez fenickich kupców, którzy rozpalili ognisko na plaży. Pod wpływem temperatury, kwarc zawarty w piasku stopił się, tworząc taflę szkła. Od tej pory ludzkość zaczęła korzystać z nowego tworzywa, a pierwsze znalezione szklane przedmioty pochodzą z 1500 roku p.n.e. z ówczesnej Mezopotamii

i Egiptu. Weneccy rzemieślnicy opracowali technologię, dzięki której stało się ono mocne i przezroczyste. W historii produkcji szkła swój epizod mieli również nasi południowi sąsiedzi, czyli Czesi. W 1683 roku powstało tam szkło potasowo-wapniowe, zwane również czeskim. Nowy materiał zaczął być wykorzystywany do wyrobu naczyń oraz kryształowych żyrandoli. Tym samym, zaczęły powstawać kryształowe kieliszki. Zdobiły stoły pałaców i dworów zamożnych osób, podczas wystawnych przyjęć. Na przestrzeni lat zmieniały się ich kształty oraz wzory. Jednak do tej pory uważane są za obowiązkowy element wyposażenia każdego domu.

Kieliszki do czerwonego wina

Czerwone wino należy do bardzo wyrazistych trunków, które nie pasuje do każdej potrawy. Najlepiej sprawdzi się w towarzystwie potraw mięsnych oraz sałatek. Wymaga odpowiedniego podkreślenia, które zapewnia mu dobrze dobrany kieliszek.
Powinien on mieć czaszę w kształcie tulipana, zwężającą się ku górze i bardziej pękatą, niż w przypadku kieliszków do białego wina. Ważny jest wiek wina. Im starsze, tym kieliszek powinien być większy, aby lepiej wydobyć bukiet smakowy zawarty w trunku. Dzięki dużej przestrzeni wino ma kontakt z powietrzem i staje się bardziej aromatyczne. Ponadto, wyróżniamy dwa rodzaje kieliszków do czerwonego wina – szkło typu Bordeaux oraz burgund. Pierwsze z nich, mają pękatą czaszę zwężającą się ku górze, natomiast drugie ukształtowane są na podobieństwo tulipana, z delikatnie rozchylającymi się krawędziami.

Kieliszki do białego winaWine

Białe wino sprawdza się przy słodkich i lekkich potrawach. Jego delikatność najlepiej podkreślić za pomocą smukłego kieliszka na wysokiej nóżce. Czasza przybiera kształt tulipana, z lekko odchylającymi się krawędziami. Kieliszki do białego wina nie są tak duże, jak do czerwonego. Ten rodzaj trunku nie wymaga dużego kontaktu z powietrzem, aby wyzwolić swój aromat.

Kieliszki do szampana i win musujących

Ostatnie rodzaje omawianych trunków wymagają innego traktowania, niż białe czy czerwone wino. Szampan oraz wina musujące posiadają charakterystyczne bąbelki, które warto podkreślić odpowiednim szkłem. Do tego celu używa się smukłych kieliszków, zwężających się ku górze. Dzięki temu, możemy obserwować musujący się trunek, a bąbelki nie uciekają tak szybko ze środka.

Jak widać, każde wino powinno zostać odpowiednio podane, aby pokazać swój prawdziwy aromat i smak. Koneserzy win uważają, że bez dobrze dobranego kieliszka nie są w stanie stosownie ocenić właściwości danego trunku. Warto wcześniej poznać zasady doboru szkła, aby zaskoczyć swoich gości nienaganną znajomością Savoir-vivre’u.

Pozdrawiamy, Witeks.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.