Opublikowano:: wt, Lis 10th, 2015

Kiedy dziecko zaczyna chodzić?

Pierwszy samodzielny krok dziecka jest niezwykle wyczekiwany przez każdego rodzica. Temu wydarzeniu towarzyszą wielkie emocje i wzruszenia – w końcu nasza pociecha zaczyna chodzić! To również wydarzenie symboliczne, ponieważ jest to pierwszy moment, kiedy dziecko opuszcza bezpieczne ramiona mamy. Niestety, zdarza się również tak, że rodzice pragną za wszelką cenę przyspieszyć ten proces, a przecież wszystko ma swój czas i każdy maluch w końcu wyruszy w świat! O czym powinniśmy pamiętać, kiedy dziecko rozpoczyna naukę chodzenia, jak możemy pomóc dziecku, a czego powinniśmy się wystrzegać?

9525737115_504ea6baf6_z

Po pierwsze i najważniejsze – każde dziecko samodzielnie decyduje, kiedy jest odpowiedni czas na postawienie pierwszego kroku. Przyspieszanie tego procesu nie ma sensu. Nie powinniśmy martwić się tym, że synek naszej przyjaciółki zaczął chodzić w 12. miesiącu, a nasza córeczka ma już 14 i jeszcze raczkuje. Pamiętajmy, że nauka chodzenia przebiega w kilku etapach – najpierw dziecko pełza, później raczkuje, by w końcu zacząć chodzić.

8-miesięczny maluch potrafi stać, ale oczywiście z naszą pomocą. W 10. miesiącu trzyma się już samodzielnie na nóżkach, ale nadal bezpieczniej czuje się podparty o rodzica lub mebel. W tym okresie jeszcze raczkuje, co jest całkowicie naturalne. Zdarza się również tak, że maluch od pełzania płynnie przechodzi do chodzenia, pomija tym samym etap raczkowania. Na samodzielne chodzenie przychodzi czas około 11-14 miesiąca życia. Cały czas miejmy w pamięci, że maluch sam wie, kiedy oderwać się od pomocnego ramienia rodzica.

Rozkładając na kocyku zabawki, zachęcimy malucha do raczkowania. Im więcej nasza pociecha raczkuje, tym szybciej stanie na własnych nóżkach. Przed zakupem popularnych chodzików, skontaktujmy się z pediatrą lub zasięgnijmy nieco fachowych opinii. Szybko zauważymy, że zdania na ten temat są podzielone, a niektórzy specjaliści wręcz odradzają wspomaganie się chodzikiem. Urządzenie może bowiem wyrobić w dziecku nieprawidłowy nawyk ustawiania nóżek. Naturalna nauka chodzenia powinna odbywać się na bosaka lub w specjalistycznych bucikach dla dzieci.

Ważne, aby zapewnić maluchowi bezpieczeństwo podczas nauki chodzenia. Pokój musi być bezpieczny i przystosowany do potrzeb dziecka. Uprzątnijmy wszystko, co może przeszkodzić maluchowi w stawianiu kolejnych kroków. Pomyślmy o nakładkach na kanty mebli czy też zaślepkach na gniazdkach elektrycznych.

Rodzicom życzymy wiele radości, a maluchom szczęśliwych kroczków w przyszłość!

Pozdrawiamy, Memoinfo.pl