Opublikowano:: śr, Lis 4th, 2015

Karaibska księżniczka Ameryki Południowej

Ameryka Południowa to istny raj dla turystów. Słońce, piękne plaże, weseli i urzekający ludzie – czego chcieć więcej? Kraj, który uchodzi za idealny dla przyrodników, naukowców, miłośników przygód i aktywnego spędzania czasu. Wystarczy zaledwie kilka godzin lotu, aby pokonać 8959 km z Warszawy do Caracas, nad czym więc się zastanawiać?

Boliwariańska Republika Wenezueli to państwo położone w północnej części Ameryki Północnej, którego plaże zalewają wody Oceanu Atlantyckiego. Graniczy jedynie z trzema innymi południowoamerykańskimi państwami – Kolumbią, Brazylią i Gujaną.

Rzeki Wenezueli to istne cuda natury – progi, katarakty i wodospady, kreują iście edeński krajobraz, którego ciężko szukać w jakimkolwiek innym miejscu na ziemi. Dzieło matki natury wieńczy najwyższy wodospad świata Salto del Angel, który swoją wysokością przewyższa Niagarę o 11 razy – mierzy 979 m.

Wenezuela, pomimo swojego niewielkiego terytorium, ma wiele do zaoferowania odwiedzającym ją turystom. Tutaj każdy, nawet najbardziej wymagający podróżnik znajdzie coś, co wprawi go w osłupienie. Piękne plaże karaibskiego wybrzeża, liczne sawanny, wysokie góry, piękne wodospady, pełna niezwykłych zwierząt i roślin tropikalna puszcza oraz liczne indiańskie wioski, które przyciągają tradycją, kulturą i mentalnością zamieszkujących je plemion.

Zarówno lasy, sawanny, jak i namorzynowe wybrzeża zamieszkują liczne gatunki zwierząt. Wśród nich odnajdziemy 700 gatunków ptaków, z czego 300 żyje w jednym tylko regionie — Los Llanos. Niebo nad Wenezuelą przecinają m.in. ibisy, flamingi, tropikalne zielone papugi, ary błękitne, kolibry czy tukany. Na ziemi oraz pośród tropikalnych drzew spotkać możemy drapieżniki, jak chociażby jaguar, puma czy ocelot, które polują na tapiry, kapibary czy mrówkojady. Wśród koron lasu tropikalnego życie wiodą wyjce oraz kapucynki, z kolei przy samej ziemi roi się od pancerników oraz przeróżnych płazów, jak wielkie ropuchy czy małe żabki.

Bogactwo Wenezueli to głównie przyroda, jednak wśród wilgotnych lasów równikowych wyrastają również wielkie miasta, które kuszą swoją egzotycznością. Caracas – stolica państwa, to przede wszystkim centrum kultury, edukacji, przemysłu i sportu. Centrum miasta to na szczęście nie tylko liczne budynki uniwersytetów, ale i urokliwe centrum historii, które zbudowano na planie szachownicy, gdzie na każdym kroku napotykamy coraz to bardziej interesujące zabytki.

Pamiętajmy jednak, że to właśnie wenezuelska przyroda przyciąga turystów najbardziej. Jednym z niezwykle interesujących miejsc jest urodziwy Archipelag Los Roques – miejsce piękne, interesujące i urzekające. A wszystko za sprawą tego, że składa się z 50 wysp, wysepek i skał, które pokrywają złociste piaski uroczych plaż. Oblewają je błękitno-turkusowe wody Morza Karaibskiego, wypełnionego mieniącymi się feerią barw rafami koralowymi. Archipelag położony jest na obszarze parku narodowego, dzięki czemu może zachować swój dziewiczy charakter.

Miejscem stworzonym dla turystów jest Isla de Margarita, gdzie znajdziemy piękne widoki, hotele oraz piaszczyste plaże, które jakby niebiosa stworzyły specjalnie dla spragnionych odpoczynku przyjezdnych. To właśnie tutaj znajduje się Playa El Yaque – która gwarantuje idealne warunki do uprawiania sportów wodnych jak windsurfing czy kitesurfing.

Jak wcześniej wspomniano, Wenezuela jest miejscem idealnym dla naukowców. To w Los Llanos, ornitolodzy i biolodzy otrzymują od losu niepowtarzalną okazję badania ogromnej ilości ptaków oraz zwierząt w środowisku naturalnym, a wśród nich m.in. anakondy oraz jaguary. Podobnie jest w przypadku Delty Orinoko, gdzie spotkać można nie tylko wiele egzotycznych zwierząt, ale i Indian pływających w tradycyjnych kanoe. Dla fanów historii miejscem niezwykle interesującym z całą pewnością okaże się Jaskinia Guacharo, położona w okolicach miasteczka Caripe. Jej głębokość wynosi 12 km, sklepienia zdobią ogromne stalaktyty, a podłoże równie wielkie stalagmity. Jednak najciekawsze są odciśnięte morskie stworzenia pochodzące jeszcze z okresu, w którym jaskinia znajdowała się na dnie oceanu.

To wszystko sprawia, że Wenezuela znacząco zyskuje na swojej atrakcyjności. Jednak czym byłby kraj bez ludzi. Wenezuelczycy, jak większość południowoamerykańskich narodowości są roztańczeni i rozśpiewani. Wieczorami ulice wypełnione są wesołą gromadką rozradowanych ludzi. Miasto tętni życiem, tańczy i pulsuje w rytmie salsy. Poczuj to! Obierz kierunek Wenezuela!

Pozdrawiamy, Newpoland.pl