Opublikowano:: nie, Mar 29th, 2015

Kałasznikow – legenda i fenomen

Kiedy zostaniemy zapytani w środku nocy, o najpopularniejszą broń na świecie, bez chwili wahania odpowiemy „Kałasznikow”. Według wielu wiarygodnych źródeł, wytwór rosyjskiego projektanta został wyprodukowany w liczbie 70 milionów sztuk, choć nie należy również zapominać o tych, które powstają w domowych warunkach w oparciu o projekt Michaiła Kałasznikowa.

Wiele armii w dalszym ciągu korzysta z jego usług, a jeśli mielibyśmy w jednym zdaniu opisać zalety AK-47, powiedzielibyśmy, że jest bardzo prosty w konserwacji i obsłudze, ale przede wszystkim trwały niezawodny. Sama liczba wyprodukowanych modeli mówi dużo jego klasie, a w opinii ekspertów powstał jako odpowiedź na niemiecki STG.

karabin-ak47-zsrr-1947r-denix-model-1086Michaił Kałasznikow nie był pierwszym, który podjął się wyzwania zaprojektowania modelu, który na długie lata stanie się podstawową bronią w armii radzieckiej. Jednak to właśnie jego karabinek został w 1949 roku oficjalnie zaprezentowany jako część uzbrojenia armii ZSRR, a nadano mu nazwę – 7,62 karabinek Kałasznikowa. 

Niezawodność AK-47 została doceniona także w innych krajach, gdyż niedługo później praktycznie cały Blok Wschodni był wyposażony w tę broń, uznawaną nawet za jeden z najlepszych wynalazków XX wieku. Mimo swojej prostej konstrukcji, robi furorę na całym świecie, choć od powstania jego projektu minęło prawie 70 lat. Co ciekawe, nazwa kałasznikowa widnieje w Księdze Rekordu Guinessa. Oczywiście można ją znaleźć w kategorii dotyczącej najbardziej rozpowszechnioną broń na świecie.

Wracając jednak do kwestii technicznych, najbardziej ceniona ze wszystkich jego zalet jest niezawodność. Jest gotowy do działania w każdej sytuacji, niezależnie od warunków atmosferycznych. Efektywność to jego drugie imię. Dodatkowo za jego produkcją przemawiały względy ekonomiczne. Był nie tylko prosty w obsłudze, ale również tani.  Następca słynnej pepeszy jednak przechodzi do historii, gdyż rosyjski resort obrony oznajmił, że armia nie zamówi więcej AK-47.
Ten model ma być zastąpiony przez nowy automat, AK-12, nad którą pracę rozpoczął sam Michaił Kałasznikow, który zmarł 1,5 roku temu. Jednak nie jest przesądzone, że to właśnie ten model zostanie ogłoszony oficjalnie jako broń armii rosyjskiej. Cały czas są testowane inne modele, a głównym konkurentem jest A-545. Decyzja o tym, który karabin zastąpi słynnego „kałasznikowa” nastąpi prawdopodobnie pod koniec bieżącego roku.

Mimo że AK-47 odchodzi w zapomnienie, to jego miłośników nie brakuje. Nie muszą oni się obawiać, że ten model zostanie wyparty z ich pamięci raz na zawsze, gdyż prężnia rozwija się rynek replik broni. Może trudno w to uwierzyć, ale widoczny na zdjęciu AK-47 to jedynie atrapa, która jest idealnie odwzorowana i przy jej produkcji zostały zachowane wszelkie proporcje, a jakość wykonania stoi na najwyższym poziomie.

Pozdrawiamy, Galeriareplik.pl.

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.