Opublikowano:: czw, Sie 6th, 2015

Jednostka wojskowa GROM

Duża część militarnego świata uważa polski GROM za jedną z najlepszych jednostek specjalnych na świecie, która nie ustępuje umiejętnościami amerykańskim jednostkom SEALs, brytyjskim SAS czy izraelskim Sayeret Matkal. Nasza rodzima jednostka, to przede wszystkim elitarna grupa dobrze wyszkolonych żołnierzy, którzy wysyłani są jedynie do zadań specjalnych. Podobnie jest też z ich uzbrojeniem, które zawsze stać musi na najwyższym poziomie, głównie ze względu na zadania jednostki.

1280px-GROM_with_Navy_SEALs_01Głównym zadaniem członków jednostki są przede wszystkim operacje reagowania kryzysowego, które polegają przede wszystkim na sprawnym, bezpiecznym i szybkim ewakuowaniu obywateli polskich z regionów zagrożonych walkami czy inną sytuacją kryzysową. Grom zajmuje się również odbijaniem zakładników, które było głównym założeniem podczas zakładania jednostki. Wszystko za sprawą wydarzeń, które miały miejsce w Bejrucie – zabójstwo dwójki Polaków w odwecie za polską pomoc w emigracji Żydów. Dziś akcje tego typu nie są już tak powszechne, dlatego działania GROM-u skupiają się głównie na wyspecjalizowanych operacjach antyterrorystycznych, kiedy niezbędna jest interwencja oddziałów specjalnych. Szereg działań jednostki jest tak szeroki, że ciężko jest wymienić wszystkie. Obok ewakuacji personelu placówek dyplomatycznych, poprzez akcje ratownicze, rozpoznanie specjalne czy wsparcie militarne wojsk sojuszniczych podczas wspólnych szkoleń, czy manewrów. Warto również zwrócić uwagę na to, że jednymi z najbardziej efektywnych działań GROM-u są akcje bezpośrednie — zdobywanie, niszczenie wskazanych obiektów czy pojazdów przenoszących broń, do tego doliczyć należy akcje sabotażowe na lotniskach czy w portach. Najczęściej jednak akcje tego typu dotyczą niszczenia węzłów komunikacyjnych, łączności czy, chociażby strategicznych węzłów energetycznych.

Każdy członek jednostki dysponuje określonym uzbrojeniem, którego inne jednostki wojskowe mogą zazdrościć. Nie licząc standardowych pistoletów jak Beretta M9 czy Glock 17, Pistolet maszynowy MP5, jednostkę wyposażono w Karabinek M4, Karabin HK416, Karabin maszynowy FN Minimi, czy Karabin maszynowy Browning M2. Arsenał broni jest tak duży, że w zasadzie każdy z żołnierzy może wybrać swoją ulubioną broń. Strzelcy wyborowi – snajperzy najczęściej korzystają z karabinu Remington 700 oraz Karabin Accuracy International AWM. Większość jednostek specjalnych korzysta z podobnego typu broni. Oczywiście, nie zawsze są to dokładnie te same modele, chodzi tutaj przede wszystkim o przeznaczenie i kaliber. Warto zaznaczyć, że jednostka posiada w swoim uzbrojeniu granaty wielobłyskowe, których podczas walk w Iraku zazdrościli jej żołnierze amerykańskiej jednostki SEALs.

Nie każdy orientuje się jak ważną rolę dla bezpieczeństwa naszego kraju pełni GROM. Jednostka, do której dostać się jest niezwykle trudno, głównie dlatego, że przejście ciężkiej selekcji nie kończy zmagań. Bycie członkiem GROM-u to ciągły morderczy trening, który prowadzi do samodoskonalenia.

Pozdrawiamy, Galeriareplik.pl