Opublikowano:: wt, Lis 24th, 2015

Jednorazowe czy wielorazowe – jakie pieluchy wybrać dla dziecka?

W pierwszych latach życia dziecka jest ono najbardziej zależne od swoich opiekunów. Właśnie w tym czasie rodzice zwracają szczególną uwagę na odpowiednią pielęgnację malucha, odczuwając spoczywającą na nich odpowiedzialność. Wszelkie zaniedbania na tym etapie mogą bowiem skutkować konsekwencjami w przyszłości. Jednym z ważniejszych zadań rodziców jest pielęgnacja pupy dziecka, która wymaga m. in. wyboru właściwych pieluszek. W końcu w samym tylko wieku niemowlęcym maluch spędzi w nich szacunkowo około 25 000 godzin! Przed podjęciem decyzji warto więc dokonać porównania pieluszek jedno- i wielorazowych.

Matki i ojcowie zgodnie przyznają, że temat kupek nigdy wcześniej nie był tak istotny jak po pojawieniu się potomka. A jeśli kupki to również przewijanie, czyli także kremy i maści przeciwodparzeniowe, nawilżane chusteczki i rzecz bodaj najważniejsza – pieluszki. Pytanie tylko jakie wybrać, gdyż producenci oferują bardzo różne rodzaje? Skupmy się na wskazaniu zalet i wad pieluch wielorazowych oraz tych jednokrotnego użytku.

Wielorazowe, nie tetrowe

Zacznijmy od tego, że dzisiejsze pieluszki wielorazowe nie mają nic wspólnego z popularnymi jeszcze przed ćwierćwieczem pieluchami tetrowymi. Są one wykonane z bezpiecznych dla zdrowia dziecka sztucznych materiałów, zapewniających maluchowi całodobowy komfort. W przeciwieństwie do tetry mają dużo lepsze właściwości chłonne, choć na tym polu dość wyraźnie przegrywają z jednorazówkami. Dostępne są w wielu rozmaitych kolorach i wzorach, a także w kilku rodzajach (np. kieszonki czy otulacze).

Koszty pieluszkowania

Główną zaletą wielorazowych pieluch są koszty pieluszkowania, zdecydowanie niższe niż w przypadku jednorazowych odpowiedników. Choć przeciętny koszt jednej sztuki wystarczyłby nawet na małą paczkę tradycyjnych pampersów, to jednak w ostatecznym rozrachunku wielorazówki dają rodzicom znaczne oszczędności. Szacuje się, że w wieku niemowlęcym dziecko wymaga ok. 6 000 przewijań. Łatwo więc przeliczyć, że suma wydana na ok. 20 niezbędnych pieluch wielorazowych w cenie kilkudziesięciu złotych za sztukę, nawet doliczając koszty eksploatacji, będzie niższa, niż w przypadku korzystania w tym czasie z jednorazówek, z jednostkowym kosztem na poziomie 0,60 – 0,80 zł.

Do tego dochodzi możliwość regulacji wielkości pieluszki wraz ze wzrostem dziecka, a także jej wykorzystania dla młodszego potomstwa, dzięki którym możemy je uznać za jednorazową inwestycję rzędu kilkuset złotych. A przecież równie dobrze po wyjściu dziecka z pieluch możemy je odsprzedać, odzyskując część poniesionych wydatków.

Komfort dziecka

W praktyce pieluszki wielorazowe nie różnią się w stosowaniu od jednorazowych, poza możliwością wyprania i ponownego wykorzystania. Przyjazne dla skóry dziecka materiały, a także zapięcia i ściągacze gwarantują wygodę malucha niezależnie od zastosowanych pieluch. Jednakże to jednorazówka nieco lepiej dopasowuje się do obwodu brzuszka i nóżek. Warto natomiast zwrócić uwagę na takie cechy pieluch wielorazowych, jak lepsza przepuszczalność powietrza (skóra dziecka może lepiej oddychać) czy wsparcie prawidłowego rozwoju bioderek (więcej materiału powoduje szerszy rozstaw nóżek).

Częstotliwość przewijania malucha w przypadku obu rodzajów jest taka sama, choć jak już wspomnieliśmy, dzięki zastosowanym substancjom zamieniającym wilgoć w żel, to jednorazówki charakteryzują się lepszą chłonnością. Nocą czy poza domem wielorazówki niekoniecznie zachowają odpowiedni poziom chłonności. Poza tym, co daje się we znaki zwłaszcza podczas podróży, nie da się ich tak po prostu wyrzucić do kosza – w zamian należy zapakować je do specjalnych, nieprzepuszczających zapachów woreczków.

Pieluszki a ekologia

Jednocześnie cecha ta stanowi zaletę pieluch wielorazowych, gdyż to, że mogą zostać ponownie wykorzystane, a nie są wyrzucane do kosza na śmieci czyni je przyjaznymi dla środowiska. Ekolodzy biją na alarm, że pojedynczy pampers rozkłada się na wysypisku od 300 do 500 lat. Z drugiej strony częste pranie wielorazówek może budzić wątpliwości jeśli chodzi o zwiększone zużycie wody. Jednak w przypadku małych dzieci pralka i tak uruchamiana jest praktycznie codziennie, więc łatwo zaradzimy problemowi, łącząc w ramach jednego prania pieluszki z ciuszkami malucha.

Wygoda rodzica

Nie ulega wątpliwości, że z punktu widzenia wygody rodziców dużo lepszym rozwiązaniem są pieluszki jednorazowe, które po zużyciu po prostu wyrzucamy, bez konieczności ich wyprania, wysuszenia i wyprasowania (w ten sposób niektóre z nich stają się bardziej miękkie). Ponadto pieluszki wielorazowe mogą być nieco bardziej skomplikowane w obsłudze, a sposób ich zakładania wcale nie musi być tak łatwy, jak w przypadku jednorazówek.

To jednak nie komfort rodzica, ale jego potomka ma tutaj największe znaczenie, dlatego warto wypróbować zarówno pieluszki wielorazowe, jak i jednorazowe i dopiero na tej podstawie zadecydować, które z nich będą lepszym sprzymierzeńcem w trosce o pupę naszego malucha.

Pozdrawiamy, Simed.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.