Opublikowano:: śr, Sie 19th, 2015

Jeden z najlepszych karabinów na świecie

Amerykańska broń uchodzi na świecie za jedną z najlepszych. Nie powinno to nikogo dziwić, jednak czego się spodziewać przy tak dużych nakładach finansowych na przemysł zbrojeniowy. Jak powszechnie wiadomo, Stany Zjednoczone nie przebierają w środkach, kiedy ich bezpieczeństwo jest zagrożone. Amerykanie nie ukrywają swojego patriotyzmu, który jest powodem uczestnictwa w wielu konfliktach. Od 1960 wraz z amerykańskimi żołnierzami podróżują karabiny M16.

Początki karabinu nie były imponujące. Wielokrotne próby, badania, modyfikacje miały udoskonalić broń tak, aby stała się najlepszym karabinem na świecie. Przynajmniej takie były założenia konstruktora – Eugene’a Stonera. Przyświecającym celem było stworzenie możliwie najlżejszej broni automatycznej. Wszystko dzięki technologii odprowadzania gazów i zmianie głównego materiału budulcowego na aluminium. Dzięki temu Stoner uzyskał karabin o łącznej masie 3,2 kilograma, co było niezwykłym osiągnięciem.

Waga to nie wszystko, dla armii liczy się przede wszystkim celność i niezawodność, a w M16 celność była niska, z kolei niezawodność również pozostawała wiele do życzenia. Na szczęście dla całego projektu, przejął go Colt, który rozwiązał problem celności karabinu, który był dość błahy – źle dobrany skok gwintu. Po wyeliminowaniu problemów pojawiły się pierwsze zamówienia. Siły Powietrzne Armii Stanów zjednoczonych postanowiły wymienić stare już karabinki M1 oraz M2. W tym wypadku chodziło o uzbrojenie żołnierzy, których podstawowym zadaniem była ochrona lotnisk. Konflikt Wietnamski spowodował znaczne zapotrzebowanie na broń, dlatego Armia Stanów Zjednoczonych zakupiła kolejną partię karabinów.

Broń podlegała ciągłym testom oraz innowacjom. Niestety to nie zapobiegło problemom na froncie. Żołnierze dość często skarżyli się na dość wysoką zawodność karabinu. Notowano niezwykle dużą liczbę zacięć broni, na co nie można było sobie pozwolić podczas walk frontowych. Problem ten wyeliminowano dzięki zmianie prochu stosowanego w amunicji. Gdyż do rozwiązań prototypowych zastosowano wersję cywilną, która nie była odporna na duże stężenie wilgoci. Broń zacinała się, ponieważ ów proch powodował osadzanie się dużej ilości brudu wewnątrz instalacji. Warto zauważyć, że broń miała być odporna na frontowe zanieczyszczenia, dlatego nie wyposażono jej w zestawy czyszczące, co było błędem. Dodatkowo, aby całkowicie wyeliminować problem z niezawodnością, zdecydowano się na pokrycie wnętrza karabinu chromem – rozwiązanie przyniosło poprawę.

Z roku na rok implementowano coraz to nowsze rozwiązani, które pozwalały na zwiększenie użyteczności broni. Dzięki temu broń produkowana jest do dziś, a wielu specjalistów Armii Stanów Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii uznają broń za jedną z najlepszych na świecie. W rankingu 10 najlepszych karabinów ustąpił jedynie rosyjskiemu AK47. Nie dziwi wiec, że jest to jeden z ulubionych karabinów amerykańskich żołnierzy.

Pozdrawiamy, Galeriareplik.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.