Opublikowano:: wt, Lis 10th, 2015

Jakie paliwo do biokominka

Decydując się na instalację biokominka, należy skupić się na wielu elementach. Jednak najważniejszym jest wybór odpowiedniego biopaliwa. Dlaczego? Na rynku mamy dostęp do produktów kilku producentów, jednak każdy z nas powinien dokonać odpowiedniego wyboru, a składa się na niego kilka bardzo ważnych czynników.

233Zacznijmy od tego, że biokominek opalany jest specjalnym biopaliwem. W tym wypadku jest to bioetanol, który jest paliwem ekologicznym i bezpiecznym. Biopaliwo kupić można zarówno w postaci płynnej, jak i żelowej. Pierwsze sprzedawane są w różnego rozmiaru butelkach – wystarczy rozlać i podpalić. Żelowe – sprzedawane w puszkach, które w całości ustawia się w kominku i podpala. Czas palenia każdej z podanych porcji zależy od ustawień kominka, jednak średnio typowa puszka żelu wystarcz na około 3 godziny.

Na co zwracamy uwagę podczas zakupu biopaliwa? Podstawą jest oczywiście jakość i wydajność. Głównym składnikiem paliwa do biokominków jest oczywiście etanol. Alkohol jest jednak odpowiednio przetwarzany. Wszystko za sprawą tego, ze sprzedawanie go w czystej postaci jest zakazane. Dlatego jest on denaturalizowany substancjami skażającymi. Paliwo dobrej jakości to paliwo o wysokiej kaloryczności. Zapewnia to długi czas spalania.

Jak poznać, że biopaliwo charakteryzuje się najwyższą jakością? Dobry produkt nie generuje żadnego zapachu. Świadczy to o tym, że substancje skażające zostały dobrane poprawnie. Nieprzyjemny aromat, który powstaje podczas spalania, świadczy o słabej jakości paliwa. A źle dobrane składniki mogą powodować różnego rodzaju dolegliwości wśród domowników. Dlatego w przypadku paliwa warto inwestować w sprawdzone rozwiązania. W wyniku spalania w biokominku jedynym produktem tego procesu powinna być para wodna – każdy inny odpad stanowi o złej jakości paliwa.

Kupując biopaliwo, należy również zwrócić uwagę na zapach. Te o nadanym aromacie mogą niekiedy maskować problemy jakościowe. Dlatego najlepiej najpierw wypróbować bezwonne paliwo danej firmy, a dopiero później zdecydować się na wersje zapachowe – przecież każdy lubi, gdy w jego mieszkaniu rozchodzi się świeży zapach.

Warto także przyjrzeć się płomieniowi, który powstaje podczas procesu spalania. Zależy on od składu chemicznego danej mieszanki. Im jest ona lepiej dobrana, tym płomień jest bardziej żółty. Niestety, jeśli płomień w naszym biokominku będzie zbliżać się do koloru niebieskiego, świadczy to o złej jakości zakupionego paliwa.

Podczas wyboru koniecznie przyjrzyjmy się opakowaniu. Tam znajdziemy informacje o bezpieczeństwie danego produktu. Biopaliwo musi posiadać certyfikaty oraz atesty pochodzące z różnych instytucji badawczych, oraz tych, które kontrolują jakość tego typu produktów. W naszym przypadku będzie to, chociażby atest Państwowego Zakładu Higieny.

Zanim kupisz konkretny produkt, spytaj specjalistę lub zwyczajnie dokonaj zakupu w sprawdzonym sklepie, wtedy będziesz miał pewność, że kupujesz biopaliwo wysokiej jakości.

Pozdrawiamy, 8design.pl