Opublikowano:: czw, Paź 1st, 2015

Jakich błędów unikać przy budowie domu z drewna

Od lat nie zmienia się to, że domy murowane cieszą się największą popularnością. Mimo to na rynku budownictwa coraz bardziej  rozpychają się domy drewniane. Sprzyja temu korzystny umiarkowany klimat, dzięki któremu domy nie są narażone na intensywne i długotrwałe nasłonecznienie, czy ciągłe ulewy. Sporą rolę w popularyzacji domów z bali odgrywa też zmiana stylu życia. Wiele osób próbuje uciec od codziennego pędu i decyduje się na dom, który zagwarantuje możliwość komfortowego wypoczynku, spokój i bliskość natury.

222Taki trend na rynku sprzyja powstawaniu nowych firm zajmujących się budową domów z bali. Rozszerzenie rynku usług w tym obszarze, nieuchronnie wiąże się z obniżeniem ich jakości. Złudzeniem byłoby sądzić, że łagodny klimat sprawi, że wszystkie elementy domu będą wystarczająco chronione. Popełnione błędy często dają o sobie znać dopiero po wielu latach, dlatego trzeba korzystać z materiałów wysokiej jakości oraz profesjonalnych ekip budowlanych.

Uchybień i niedociągnięć trzeba unikać już na etapie projektu. Rzadko jest jest tak, że można w skali 1:1 przenieść projekt domu murowanego na drewniany, ponieważ należy uwzględnić bardziej restrykcyjne wymogi odnośnie wymiarów. Wynika to z faktu, że większość bali ma określoną długość (max. 6 metrów), dlatego trzeba o tym pamiętać – w przeciwnym wypadku cena może znacząco wzrosnąć.

Błędy popełnione przez ekipy wykonujące dom często skutkują tym, że domy po latach przestają być szczelne i nie utrzymują temperatury na odpowiednim poziomie. Jest to przykład sytuacji, w której oszczędność w momencie budowy okazuje się pozorna, bo z czasem trzeba wydawać coraz więcej na ogrzewanie. Przyczyna takiego stanu rzeczy często leży po stronie zbyt lekkiego dachu, dlatego aby temu zapobiec można zastosować pokrycie ceramiczne.

Kolejnym problemem jest to, że przy zbyt dużej wilgotności drewna bale się kurczą, pękają i powstają szczeliny. Trzeba też zwrócić uwagę na to, by łączenia pomiędzy nimi były wykonane prawidłowo. Jedną z najczęściej występujących przyczyn utraty temperatury w domu jest złe osadzenie okien i drzwi, a także wadliwe wykonanie izolacji pomiędzy fundamentem i podłogą.

Osoby, które nie miały szczęścia trafić na profesjonalną firmę, często uskarżają się na to, że bale tracą swój kolor i pokrywają się pleśnią. Niestety może się tak dziać, jeśli drewno leżało zbyt długo i nie zostało poddane zabiegom obróbki, suszenia i impregnacji.

Aby uniknąć taki problemów i postawić dom z bali, który posłuży przez wiele lat, nie można oszczędzać na materiałach, bo tak jak zostało już wcześniej wspomniane, jest to tylko pozorna oszczędność. Warto też dostosować materiały do panujących warunków klimatycznych. Jeśli sami nie jesteśmy w stanie tego zrobić, powinna nam pomóc firma, w której składamy zamówienie.

Najlepiej, jeśli projekt przygotowuje firma znajdująca się na rynku od lat i mająca doświadczenie w wielu realizacjach, ponieważ zagwarantuje to fachowe doradztwo z jej strony. Czasami istnieje też możliwość obejrzenia wcześniej wykonanych realizacji, co umożliwi sprawdzenie tego, czy poziom ich wykonania jest dla satysfakcjonujący.

Pozdrawiamy, Proeko.com

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.