Opublikowano:: śr, Maj 13th, 2015

Jaki wózek inwalidzki dla dziecka?

Wrodzona choroba dziecka bądź też jego wypadek, skutkujące koniecznością zakupu wózka inwalidzkiego. To duża tragedia zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców oraz najbliższego otoczenia. Wiele przeciwności losu można przezwyciężyć, w dużej mierze za sprawą odpowiedniego, coraz bardziej nowoczesnego sprzętu, który umożliwia wspólną zabawę dzieci na wózkach oraz ich pełnosprawnych rówieśników. Wiele wózków pozwala na samodzielne poruszanie się dziecka, umożliwiając mu prawidłowy rozwój. Dzięki nim dziecko uczy się właściwych nawyków, by później móc bez przeszkód korzystać z wózków przeznaczonych dla dorosłych. Dlatego tak istotny jest dobór sprzętu najwyższej jakości. Kluczowe w tym wszystkim jest dopasowanie wózka do rodzaju niepełnosprawności, masy ciała i wielu innych czynników, którym poświęcimy chwilę uwagi w dzisiejszym artykule.

Istotne jest przeznaczenie wózka, gdyż inne modele przydatne są w domu, a inne na zewnątrz. W przypadku wózków dziecięcych oczywiste, że powinny one służyć do aktywnego spędzania czasu, więc znaczenie może mieć waga wózka czy wybór właściwego ogumienia. Jeśli chodzi o stopień sprawności korzystającego z wózka, to dla dzieci ze spastycznością powinno zakupić się wózek spacerowy, który prowadzi opiekun. Taki sprzęt wyróżnia odpowiednia stabilizacja tułowia, głowy oraz kończyn dolnych i górnych. Biorąc pod uwagę miejsce korzystania z niego, nie ma żadnych ograniczeń. Teoretycznie wybór odpowiedniego wózka wydaje się być prosty, jednak po przeanalizowaniu dostępnego na rynku asortymentu, dochodzimy do wniosku, że potrzeba specjalistycznej wiedzy, aby właściwie dopasować sprzęt do potrzeb niepełnosprawnego dziecka. Żeby to zrobić, należy wziąć pod uwagę dobór odpowiedniej ramy, rodzaj siedzenia, wysokość oparcia czy pochylenie kół, a także długość podnóżka. Na szczęście zaawansowanie technologiczne pozwala na poprawienie ergonomiki napędu wózka.

Jogger-with-childJeśli dziecko choruje na MPD, czyli mózgowe porażenie dziecięce lub występują u niego dysfunkcje kończyn dolnych, czy zmaga się z przepukliną oponowo-rdzeniową, wtedy należy skrupulatnie analizować wiele dostępnych modeli, które nieznacznie różnią się od siebie. Widoczny na zdjęciu model JOGGER, posiada bardzo lekką ramę aluminiową oraz przede wszystkim zajmuje bardzo mało miejsca. Bez trudu zmieści się do bagażnika, więc przewidziany jest do aktywnego użytkowania w terenie, zapewniając dziecku odpowiednią dawkę świeżego powietrza. Przy dopisującej pogodzie możliwe jest zdjęcie daszka z okienkiem. Mało miejsca po złożeniu potrzeba także na model EIO, który dodatkowo wyróżnia się obustronną stabilizacją bioder oraz pleców. Model ten posiada także sporych rozmiarów bezdętkowe koła, które gwarantują proste manewrowanie i prowadzenie. Jeśli zabierzemy dziecko na dłuższą wycieczkę, przydatne będą skrętne kółka, które doskonale spisują się na nierównym podłożu. Dodatkowo wózek wyposażony jest w sporą siatkę, do której można włożyć rzeczy, które przydadzą się w podróży, podobnie jak boczne kieszenie czy stolik.

feBardziej rozbudowanym modelem jest BACZUŚ RELAX, który dysponuje demontowalnym oparciem oraz siedziskiem, a także nylonową tapicerką. Posiada także pięciopunktowe szelki, które zabezpieczają dziecko przed wypadnięciem. Ponadto można skorzystać z odchylanych podłokietników, z możliwością regulacji kąta nachylenia.
e

Jeśli chodzi o model JUNIOR, ma on zamontowane oparcie z regulowaną szerokością i wysokością, daje również możliwość dostosowania pozycji (siedząca lub leżąca). Również siedzisko posiada wiele możliwości. Nie tylko można regulować jego szerokość czy wysokość, ale także jego pozycja może ulec zmianie, w zależności od kierunku jazdy. Głowa jest stabilizowana dzięki specjalnie wyprofilowanemu zagłówkowi, który daje możliwość regulacji wysokości ustawienia. Podobnie jak w przypadku poprzedniego modelu, również tutaj mamy do czynienia z zabezpieczającymi szelkami.

Jak widać, modele różnią się od siebie nieznacznie, jednak wybór właściwego z nich zależy od czynników, o których wspominaliśmy na początku artykułu. Konkretny rodzaj należy dobrać pod potrzeby niepełnosprawnego dziecka, zapewniając mu możliwość dużej aktywności, co jest możliwe dzięki coraz szybciej rozwijającej się technologii.

Pozdrawiamy, Viteacare.com

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.