Opublikowano:: czw, Gru 10th, 2015

Jaki dysk do laptopa?

Obecnie w laptopach duże znaczenie ma nie tylko procesor, pamięć RAM czy karta graficzna, ale też dysk twardy. To od niego zależy komfort pracy czy długość działania baterii. Na jaki dysk się zdecydować? Jakie są wady i zalety różnych nośników? Ten artykuł ma stanowić pomoc dla wszystkich osób, które nie wiedzą, na co się zdecydować.

2008_Intel_Developer_Forum_Taipei_Showcae_Samsung_muSATA_128GB_SSDZamontowane w laptopach dyski o niskiej prędkości obrotowej i długimi czasami dostępu sprawiają, że nawet posiadanie najnowszego procesora i innych wysokiej jakości podzespołów, nie daje wrażenia, że sprzęt działa szybko. Jest to widoczne w trakcie ładowania się systemu, włączania, aplikacji skanowania antywirusem czy przenoszenia plików. Przyczyna takiej sytuacji jest najczęściej ograniczenie wynikające z pamięci masowej, która uniemożliwia podniesienie wydajności. Zalety wynikające z posiadania lepszego dysku odczują szczególnie osoby, którym zależy na szybkiej pracy. W przypadku korzystania z urządzenia posiadającego gorsze podzespoły, ma to mniejsze znaczenie, ponieważ dysk nie będzie wpływał na zwolnienie działań. Jeżeli jednak decydujemy się lub już posiadamy w miarę dobry sprzęt i chcielibyśmy, by działał jeszcze lepiej i szybciej, na jaki dysk się zdecydować?

Najlepszym rozwiązaniem będą dyski SSD. Różnią od tradycyjnych HDD wieloma czynnikami. Chodzi m.in. o wytrzymałość na wstrząsy, prędkość zapisu i odczytu a także cenę. W tego typu dyskach nie są wykorzystywane ruchome części. Wewnątrz dysku znajdują się kości NAND, do których można mieć równoległy dostęp, dzięki czemu na prędkość zapisu i odczytu danych, wpływ ma nie tylko prędkość pojedynczej kości, ale też ich liczba. Jest to bez wątpienia jedna z większych zalet. Użytkownicy znacznie szybciej otrzymają sprzężenie zwrotne na podjęte przez siebie działania, a programy otworzą się po krótszym czasie oczekiwania.

Dyski SSD są znacznie bardziej odporne na różnego typu wibracje, upadki i wstrząsy. Ich budowa gwarantuje, że będą pracowały ciszej. A to właśnie głośne działanie jest częstym problemem dla użytkowników korzystających z tradycyjnych dysków. Innowacyjne rozwiązanie przestaje być zarezerwowane wyłącznie dla rozwiązań serwerowych z górnej półki. Przekonali się też do nich zwykli użytkownicy, który zależy na podniesieniu komfortu pracy. Rośnie świadomość klientów, przez co coraz więcej z nich zaczyna dopytywać o nowe dyski. Bez wątpienia jest to nowinka, która dobrze dłuży ludziom i wydaje się pewne, że za kilkanaście dysk SSD będzie mógł cieszyć się pozycją niekwestionowanego lidera. Dlatego warto kupić go już dziś.

Pozdrawiamy, JPkomputery.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.