Opublikowano:: czw, Gru 10th, 2015

Jak zwalczać mole odzieżowe?

Mole odzieżowe są szkodnikami, które mogą się pojawić w każdym domu. Potrafią doprowadzić do wielu strat, niszcząc nasze koce, płaszcze czy swetry. Walka z nimi jest wyjątkowo trudna, ponieważ potrafią bardzo szybko się rozmnażać. Jaja z których się rodzą i larwy są tak niewielkie, że trudno je dostrzec. W tym artykule chcielibyśmy doradzić Państwu jak zapobiegać pojawieniu się tych szkodników i jak zwalczać, gdy jest już za późno.

Domowe metody
pobrane (1)Jeżeli ktoś dostrzegł w swoim domu latające mole, może mieć pewność, że w szafie jest ich już całkiem sporo. Nie są to owady ani ładne, ani pożyteczne. W dodatku doskwiera im duży apetyt, dlatego tak chętnie biorą się za pałaszowanie naszej odzieży. Niektórzy twierdzą, że mole są też złośliwe, ponieważ często niszczą wszystkie najnowsze ubrania. Nie ulega wątpliwości, że atak szkodników na naszą garderobę może być przyczyną sporej irytacji. Jak zatem ich uniknąć? W szafie można zawiesić skórki wysuszonej cytryny, dzięki której wewnątrz będzie unosił się zapach cytrusów, którego akurat mole nie lubią. Podobnie jak zapachu mydła, które można porozwieszać między ubraniami, przypraw (jak najbardziej intensywne, np. goździki) czy ziół (szałwia i lawenda). Skuteczne mogą okazać się też gazety (nieprzyjemny dla szkodników zapach farby drukarskiej) czy kasztany. Ważną funkcję pełni też wietrzenie o każdej porze roku. Warto wyrzucać rzeczy, w których długo nie chodzimy, a tym które zostawiamy zapewnić dopływ świeżego powietrza. Zaleca się też przecieranie mebli ściereczką nasączoną roztworem wody z dodatkiem octu, który ma właściwości dezynfekujące.

Czy mole można zwalczyć samodzielnie?

Pozbywanie się moli jest tak trudne, ponieważ w początkowej fazie życia są prawie niezauważalne. Potrafią przez wiele dni kryć się w ciemnych, niedostępnych zakamarkach, by pokazać się dopiero gdy jaja są poskładane w całym mieszkaniu. Dlatego okazuje się, że usunięcie jednego ogniska przynosi spokój na chwilę, a następnego dnia w innym miejsce znów pojawiają się nowe owady. Wiele osób podejmuje ten wysiłek na własną rękę, jednak okazuje się, że są to tylko syzyfowe prace.

Gdy wszystkie metody zawiodą…

Jeżeli wypróbowaliśmy już wszystkich dostępnych w domu metod, a mole odzieżowe wciąż nie wyprowadziły się z naszych szaf, nie pozostaje nic innego, jak tylko wezwać fachowców. Jak oni sobie z tym radzą? – Do zwalczania moli odzieżowych, wykorzystujemy metodę opryskową. Poleca ona na nanoszeniu odpowiedniego koncentratu na miejsca lęgu i pobytu owadów – mówi Piotr Naworski, specjalista z firmy Prusator.pl zajmującej się zwalczaniem szkodników w Warszawie i okolicach. Jak przygotować się do takiego zabiegu? – Należy zamknąć okna na czas oprysku jak i po nim, do 3 godzin. W mieszkaniu nie powinny znajdować się alergicy, dzieci, osoby starsze oraz zwierzęta. W środku zostaje zwykle jedna osoba z maseczką ochronną. Po zakończonym zabiegu  wszyscy opuszczają lokal, który trzeba wywietrzyć co najmniej przez godzinę – dodaje Pan Piotr. Warto pamiętać o tym, że czas działania środków wynosi od 2 tygodni do nawet miesiąca, dlatego po wykonanym oprysku nie należy myć podłóg, odkurzać ani zmywać mebli, ponieważ zaprzepaści się efekt tych prac. Jeżeli wszystko przebiegnie tak, jak należy, możemy mieć pewność, że problem z molami jest już za nami.

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.