Opublikowano:: sob, Cze 20th, 2015

Jak zapobiegać odleżynom?

Jeżeli pacjent wskutek wypadku lub przewlekłej choroby nie może się samodzielnie poruszać, wtedy mogą pojawić się odleżyny. Są to uszkodzenia skóry, a także tkanek oraz kości, które się pod nią znajdują i powstają w trakcie długotrwałego leżenia. Mamy wtedy do czynienia z nieustannym uciskiem, hamującym właściwy przepływ krwi. Nie można takiego stanu zbagatelizować, gdyż istnieje ryzyko pojawiania się zakażenia organizmu, a w niektórych przypadkach dochodzi nawet do śmierci. Jeśli pacjent jest nieprzytomny lub porażony, to nie odczuwa bólu, więc nie zmienia swojej pozycji.

Bywają sytuacje, w których pacjent jest unieruchomiony i mimo odczuwania bólu nie jest w stanie się poruszyć i wtedy zachodzi prawdopodobieństwo powstania odleżyn, które powstają w miejscach, w których części kostne mają styczność z podłożem. Może trudno w to uwierzyć, ale odleżyny mogą pojawić się na skórze nawet w ciągu kilku godzin, sprawiając ogromny ból i będąc przyczyną wielu zakażeń. Zdrowy człowiek nawet podczas snu wielokrotnie zmienia swoją pozycję, oczywiście nieświadomie.

5040984567_b71a115fca_zJeśli już odczuwamy pierwsze objawy (obrzęk oraz ból), powinna być nam udzielona właściwa pomoc. Z czasem skóra jest coraz bardziej zaczerwieniona, zaczyna sinieć oraz łuszczyć się. Następnie obrzęk może się powiększać oraz istnieje ryzyko, że sączyć się z niego będzie płyn surowiczy. Końcowym etapem jest stopniowe obumieranie tkanek skóry. Jeżeli pacjent leży na plecach, wtedy odleżyny zaczynają występować w miejscu, gdzie naciska materac – wzdłuż kręgosłupa, zazwyczaj niedaleko kości krzyżowej czy guzicznej. Wiele jest lokalizacji odleżyn. Mogą pojawiać się m.in. na łopatkach, w okolicach stawu biodrowego, a nawet na piętach czy kolanach. Zdarzają się sytuacje, kiedy gips zostanie źle założony i opatrunek ociera ciało. Odleżyny powodują, że do miękkich tkanek, które pokrywają kości, krew zaczyna słabiej dopływać.

Aby zapobiec takiej sytuacji, niezbędne jest oglądanie okolic skóry minimum 2-3 razy dziennie, szczególnie tych, które są narażone na odleżyny. Należy to zrobić przy dobrym oświetleniu, żeby nie pominąć żadnego zaczerwienienia. Dodatkowo można kontrolować to poprzez dotyk i jeśli wyczujemy stwardnienia, należy podjąć następne kroki. W miarę możliwości konieczne jest zmienianie pozycji chorego przynajmniej co 1-2 godziny, chyba, że chory porusza się na wózku inwalidzkim. Wtedy należy zmieniać pozycję nawet co 15 minut.

Ponadto, należy pomyśleć o zakupie specjalnego materaca przeciwodleżynowego, jednak w tym celu należy zaczerpnąć opinii, który model będzie odpowiedni dla konkretnego pacjenta. Wiele badań udowodniło, że skuteczna w takiej sytuacji jest technika zmiennego ciśnienia. Zamiast stałego ucisku, pojawia się wtedy ucisk zmienny. Takie materace niwelują ucisk tkanek. Nazywane inaczej dynamicznymi materacami przeciwodleżynowymi, są jednymi z najskuteczniejszych na rynku. Są one wyposażone w wiele komór, przez które naprzemiennie przepływa powietrze pompowane specjalnym silniczkiem. Wtedy np. co 2-3 minuty stale zmienia się ucisk na poszczególne punkty ciała. Im wyższy jest materac, tym większa jego powierzchnia ustępuje pod ciałem chorego, który bardziej się w niego zapada, przez co obszar uciskanej powierzchni ciała zdecydowanie się zwiększa.

Materace zmiennociśnieniowe odpowiadają także za wzrosty przepływu krwi w naczyniach włosowatych uciskanych tkanek, dodatkowo zmieniają punkty podparcia ciała, dzięki czemu następuje poprawa ukrwienia tkanek. W konsekwencji leczenie przebiega dużo szybciej. Ponadto, materace masują ciało chorego i łagodzą bóle mięśni czy stawów. Można je w prosty sposób przetransportować, gdyż są lekkie i poręczne. Pozwalają także zaoszczędzić pieniądze na drogie lekarstwa czy środki opatrunkowe. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów materacy zmiennociśnieniowych , ale my dzisiaj skoncentrujemy się na dwóch najskuteczniejszych modelach, czyli bąbelkowym oraz konstrukcji rurowej.

VCM202Pierwszy z wymienionych wyposażony jest w bardzo cichą pompę elektryczną, a w materacu następuje płynna i ręczna regulacja ciśnienia, oczywiście dopasowywana indywidualnie do wagi chorego. Taki materac podzielony jest na kilka komór powietrznych, do których pompa systematycznie dostarcza powietrze, a później je opróżnia. Bąbelkowa konstrukcja umożliwia właściwą wentylację, ukrwienie oraz cieplną izolację miejsc, które są narażone na występowanie odleżyn. Takie materace produkowane są bardzo wytrzymałego materiału (PCV), łatwego w utrzymaniu czystości, przyjaznego dla skóry. Materac ten jest przeznaczony szczególnie dla osób narażonych na powstanie odleżyn oraz tych, które są obłożnie chore, a przy tym zmuszone do leżenia.

VCM505HNatomiast materac przeciwodleżynowy zmiennociśnieniowy rurowy działa poprzez specjalne połączenie z pompą, która tłoczy powietrze cyklicznie do komór (na zmianę do parzystych i nieparzystych), które są ułożone poprzecznie. Ciało chorego nie jest tym samym narażone na stały ucisk, który w największym stopniu jest odpowiedzialny za powstanie odleżyn. Następuje zdecydowana poprawa przepływu krwi i natlenienie tkanek. Należy jednak zwrócić uwagę na to, czy pompa jest cały czas podłączona do zasilania. Jeśli ją odłączymy, powietrze zejdzie, więc konieczne będzie ponowne pompowanie materaca, aby zachował swoje właściwości. Nie zapomnijmy, żeby dopasować siłę pracy pompy do wagi pacjenta. Podobnie jak bąbelkowy materac, ten również posiada w zestawie cichą pompę elektryczną oraz specjalne wyłogi, potrzebne do mocowania na zwykłych materacach łóżkowych.

Trzeba pamiętać, że zaniedbane odleżyny mogą być nawet przyczyną śmierci. Aby do tego nie doszło, trzeba odpowiednio zapobiec ich powstawaniu, np. poprzez zastosowanie materaców przeciwodleżynowych.

Pozdrawiamy, Mdh.pl