Opublikowano:: pt, Gru 18th, 2015

Jak zachować jędrność piersi po laktacji?

Ciąża to czas ogromnych zmian w ciele kobiety. W jej łonie zagnieżdża się i rozwija mikroskopijna zygota, która w ciągu kolejnych 9 miesięcy urasta do rozmiarów kilkukilogramowego płodu, gotowego do pojawienia się na świecie. Ale zanim to nastąpi, musi odpowiednio przygotować się do zmiany otoczenia z przytulnego matczynego wnętrza na zdecydowanie mniej przyjazne środowisko. Aby było to możliwe, organizm matki musi zmienić swoje funkcjonowanie, wszak dba już nie tylko o samego siebie, ale również o drugą, całkowicie od niego zależną istotę. Jednakże przemiany te nie kończą się wraz z urodzeniem dziecka, ani też samoczynnie nie cofają się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.

pregnant-215311_1280Najbardziej charakterystyczną zmianą w ciele kobiety jest rosnący wraz z przyrostem masy potomka brzuch. To jednak wyłącznie najbardziej widoczny objaw ciąży. W organizmie przyszłej matki zaczynają bowiem dziać się również rozmaite procesy, dotyczące niemalże wszystkich układów, począwszy od kostnego na hormonalnym kończąc. Huśtawki nastrojów, nudności, częstsze korzystanie z toalety, bóle mięśni i kręgosłupa – to tylko przykłady zjawisk, z którymi musi sobie radzić kobieta w ciąży. Jednocześnie organizm stopniowo przystosowuje się do wykarmienia potomka gdy stanie się on już noworodkiem, co objawia się przede wszystkim zmianami w obrębie piersi.

Piersi w trakcie ciąży

Za zmianę wyglądu piersi oraz odczuwania przez znajdujące się w nich receptory odpowiadają przemiany hormonalne, mające miejsce w trakcie ciąży. Wzrost ilości hormonów płciowych, a zwłaszcza estrogenu sprawia, że już w pierwszych tygodniach rozszerzeniu ulegają kanaliki mleczne, co z kolei zwiększa wrażliwość biustu na dotyk. Jednocześnie staje się on lekko obrzmiały – to nie złudzenie, że w ciąży piersi rosną. Ich powiększaniu towarzyszy naciąganie się skóry, co uwidacznia przebieg żył biustu. W tym samym czasie zmieniają się również obwódki brodawek, które rosną i przybierają ciemniejszą barwę. Widoczniejsze stają się też gruczoły potowe, które swym wyglądem przypominają małe grudki.

wkładki-Profi1_RGB-e1415019341648Wraz ze zbliżaniem się terminu rozwiązania piersi mogą zacząć wytwarzać pierwszy pokarm, który wypływa samoczynnie bądź też pod wpływem ucisku na sutki. Stanowi to sygnał, że organizm jest już w pełni gotowy na wykarmienie dziecka, a stężenie prolaktyny, czyli hormonu odpowiedzialnego za laktację, wzrosło do odpowiedniego poziomu. Jednakże plamy powstające na ubraniu na skutek wypływania pokarmu powodują dyskomfort fizyczny i psychiczny u przyszłej matki. Z problemem tym można sobie łatwo poradzić, stosując między piersią a ubraniem specjalne wkładki laktacyjne, wchłaniające wyciekający pokarm.

Biust w trakcie laktacji

act-841501_1280Jeśli laktacja przebiega prawidłowo, piersi pozostają większe niż jeszcze przed ciążą, nadal bowiem stężenie prolaktyny utrzymuje się na zwiększonym poziomie. W ciągu dnia kilkukrotnie zmienia się jednak ich kształt, a skóra na zmianę rozciąga się i nieco kurczy. Związane jest to oczywiście z ilością znajdującego się w nich pokarmu. Największe są tuż przed karmieniem, gdy kanaliki mleczne są przepełnione wyprodukowanym przez gruczoły pokarmem, zaś najmniejsze zaraz po opróżnieniu przez dziecko (lub ewentualnie po odciągnięciu pokarmu z wykorzystaniem laktatora). Przed posiłkiem malucha mogą one być dość mocno nabrzmiałe, natomiast po karmieniu stają się miękkie, aż do czasu kolejnego napełnienia.

Na tym etapie zdecydowanie większej wagi nabiera problem cieknącego pokarmu, gdyż organizm kobiety nieraz machinalnie reaguje chociażby na płacz dziecka (nawet cudzego!), dlatego wkładki laktacyjne stanowią niezbędny element wyprawki. Przy dużej ilości pokarmu i jednoczesnym małym apetycie dziecka warto odciągnąć pokarm, by nie doprowadzić do powstania grudek z mleka, co może grozić zapaleniem piersi. W dalszym ciągu piersi pozostają również bardziej wrażliwe na dotyk.

Piersi po okresie laktacji

Obawa o wygląd piersi po laktacji stanowi jedną z głównych obiekcji kobiet przed karmieniem piersią. Panie często boją się, że ze względu na zmniejszoną ilość tkanki tłuszczowej po ustaniu laktacji nadmiar skóry z okresu ciąży i karmienia sprawi, że piersi staną się obwisłe i rozciągnięte, przez co przestaną być atrakcyjne dla samych siebie, ale też w oczach partnera. Takiej sytuacji można jednak zapobiec, stosując w odpowiednim czasie właściwe kosmetyki i kremy, wykonując specjalne ćwiczenia i masaże ujędrniające, a także zakładając dopasowane do zmieniającego się biustu staniki. Właściwy biustonosz to podstawa we wszystkich opisywanych etapach, gdyż umożliwia on podtrzymanie powiększonych piersi wbrew grawitacji.

Dbanie o jędrność biustu po okresie laktacji należy rozpocząć już w trakcie ciąży. W tym czasie możemy bez obaw stosować wszystkie wspomniane metody zapobiegania utracie elastyczności piersi. Warto więc korzystać z tych możliwości i wykonywać odpowiednie ćwiczenia gimnastyczne, wodne masaże, jak również smarować piersi kremami i żelami pielęgnacyjnymi, z których większość ma dodatkowo działanie przeciwrozstępowe. Jest to niezwykle istotne z punktu widzenia kolejnych miesięcy, już po narodzinach dziecka, kiedy to większość z tych praktyk trzeba będzie zawiesić ze względu na laktację i karmienie piersią. Po jego zakończeniu znów można powrócić do zabiegów z czasu ciąży. Właściwe dbanie o biust na wszystkich omawianych etapach pozwala zazwyczaj zachować jego naturalną jędrność, bez konieczności przywracania jej na drodze interwencji chirurgicznej.

Pozdrawiamy, Simed.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.