Opublikowano:: wt, Kwi 21st, 2015

Jak wykorzystać motywację wewnętrzną pracownika?

Wszystkie nasze działania są czymś napędzane, a motywy te mogą być bardzo różne. Odpowiednia motywacja jest jednak niezbędna do realizacji celów zarówno zawodowych, jak i prywatnych. Bez niej stracimy zapał, a także szanse na realizację naszych pragnień. Wyróżnia się bowiem dwa główne typy motywacji: zewnętrzną i wewnętrzną.

Z tego względu, jednym z zadań menedżera jest obserwacja zatrudnionych osób i wyciąganie wniosków. Na ich podstawie można znacznie łatwiej zarządzać grupą i zachęcać jej członków do efektywnego działania. W końcu nie od dziś wiadomo, że dobrze zmotywowany pracownik, to wydajny pracownik. Ale wbrew pozorom, nie zawsze wysokość wynagrodzenia jest w tym przypadku najważniejsza…

5217748702_3fd064ac1c_oMotywacja wewnętrzna wynika stąd, że praca z którą mamy do czynienia na co dzień jest tym, czym chcemy się zajmować. Interesuje nas, sprawia nam przyjemność (choć nie zawsze jest łatwa) i daje wiele satysfakcji. Mamy poczucie, iż dzięki niej doskonalimy i rozwijamy swe umiejętności, a to z kolei daje nam odwagę, by piąć się po szczeblach kariery i osiągać kolejne sukcesy. Nasze zaangażowanie jest spowodowane tym, że swojej pracy nie traktujemy jako przykry obowiązek lecz czas i miejsce, gdzie możemy realizować swoje pragnienia. Wówczas wiemy, że nasze działania mają sens, jednakże nie dlatego, że dostaniemy za nie „nagrodę” lub chcemy uniknąć kary. To sama możliwość wykonywania tego zawodu jest dla nas gratyfikacją. Zadaniem menedżera jest dbanie o to, by poziom tej motywacji nie spadł, ale wzrastał. Bardzo ważne jest, aby uwzględnił on wartości, które są dla pracownika bardzo istotne. Proces motywacji bowiem, jest ściśle powiązany z naszymi wartościami, z tym w co wierzymy i co jest dla nas najcenniejsze. Warto też określić z pracownikiem, co tak naprawdę go motywuje. Wbrew pozorom, każdy z nas jest inny i niejednokrotnie inne rzeczy go motywują. Jeśli nie zostanie to zauważone, a tym bardziej w jakiś sposób – napiętnowane, może mieć to fatalne skutki. Wzrost frustracji oraz spadek zaangażowania, nierzadko jest powodem do rezygnacji z posady. A to jest przecież najmniej pożądane, gdy mamy do czynienia z ambitną
i sumienną osobą.

Chcą uniknąć takiej sytuacji należy doceniać starania i umiejętnie motywować do podejmowania kolejnych wyzwań. Zapytaj o opinię lub poradę z tej dziedziny, w której się specjalizuje. Nie ignoruj jego pomysłów czy uwag, które mogą pomóc w rozwoju firmy czy przyspieszeniu pracy. Nagradzaj. Oferuj jednak takie formy, które pomogą w poszerzaniu kompetencji, zdobywaniu doświadczenia i wiedzy. Bardzo dobrym rozwiązaniem są materiały pomocnicze (np. książki), szkolenia, programy ułatwiające pracę itp. Dołóż wszelkich starań by zadbać o najwyższy komfort miejsca pracy oraz dobre jakościowo narzędzia niezbędne do jej wykonywania. Wyznaczaj ambitne lecz realne cele.

Motywacja wewnętrzna jest dla menedżera najcenniejszym darem, który daje wiele możliwości, jednak łatwo je zaprzepaścić. Odpowiednie podejście, wiedza i umiejętność obserwowania znacznie ułatwią współpracę i pozwolą efektywnie podsycać motywację pracowników.

Pozdrawiamy, Integra-consulting.pl