Opublikowano:: wt, Gru 29th, 2015

Jak wybrać żyrandol?

Jednym z aspektów, który należy uwzględnić przy urządzaniu każdego salonu jest oświetlenie. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie dopasowanie go do stylu, w jakim zostało zrobione całe pomieszczenie. Należy też przemyśleć właściwe rozmieszczenie lamp i zagwarantować możliwość regulacji mocy światła. Często to właśnie światło nadaje niezwykły charakter całości wnętrza, a przecież salon powinien być w każdym domu najbardziej reprezentatywnym pomieszczeniem.

963d6a97784af8d32a83377cd3dfd995W ostatnim czasie można zaobserwować wzrastającą popularność żyrandoli. Choć jest to element znany już od wielu wieków, to od czasu to czasu można zaobserwować, że wraca do łask i jest częściej wykorzystywany przy aranżacji pomieszczeń. Obecnie wybór jest naprawdę niemały. Znajdziemy różnego rodzaju żyrandole klasyczne, nowoczesne, designerskie czy w stylu retro. Jak mówi dobrze znane przysłowie – od przybytku głowa nie boli. Jednak na coś trzeba się zdecydować, a ten artykuł ma w tym pomóc.

Nie da się ukryć, że aby salon wyglądał dobrze, należy starannie przemyśleć wszystkie elementy. Aby czuć się w nim dobrze, całość musi tworzyć ład i harmonię. To właśnie one sprawiają, że wnętrze będzie odbierane jako estetyczne, przemyślane i przyjazne. Złe dobranie poszczególnych elementów, może przyczynić się do tego, że przebywając w pomieszczeniu będziemy mieli poczucie bałaganu i chaosu. A tego nikt nie lubi. Dlatego żyrandol musi być praktyczny i dobrze wyglądać.

  • Żyrandol klasyczny – łączy współczesną prostotę i funkcjonalność z dawnym przepychem. Nie przytłoczy wnętrza, a będzie stanowił nienarzucającą się ozdobę.
  • Żyrandol w stylu retro – w tym przypadku mamy do czynienia z elegancją i przepychem. Wpasuje się w ekskluzywne bogato zdobione wnętrza. Odznacza się błyszczącymi kamieniami, świecami i oryginalnymi wyrazistymi zdobieniami. Nie da się ukryć, że prezentuje się przepięknie, jednak sprawdzi się w zasadzie tylko w wielkich i wysokich pomieszczeniach. To w nich będzie wzbudzał zachwyt i przyciągał uwagę obserwatorów.
  • Żyrandol nowoczesny – taki styl to przede wszystkim prostota, funkcjonalność i regularność form. Wiele z nich może wyglądać jak dzieło, jednak pamiętajmy, że głównym celem jest przede wszystkim dobre oświetlenie.
  • Żyrandole designerskie – wyróżniają się niezwykłymi kształtami i formami. Z pewnością nie będą nadawały się do każdego wnętrza. Przeznaczone są do wnętrz, które mają być niebanalne, oryginalne i często stanowić część osobowości właściciela.

Żyrandol to dla wielu coś więcej, niż tylko źródło światła. To ważny element wnętrza, który musi się do niego dopasować i jednocześnie podkreślić jego charakter. Aby był odpowiedni, trzeba wybrać odpowiedni styl i rozmiar, by uzyskać odpowiedni efekt. Jeżeli nasz salon jest niewielki i prosty, to z całą pewnością powinniśmy zapomnieć żyrandolu pełnym ornamentów, z kolei mały żyrandol może się okazać zbyt skromny do wystawnej, bogato zdobionej jadalni.

Pozdrawiamy, Milemaison.pl