Opublikowano:: wt, Sty 19th, 2016

Jak wybrać odpowiedni serwis obiadowy?

Zastanawiając się nad kupnem zastawy obiadowej, stajemy przed sporym dylematem. Producenci oferują całą masę zestawów o przeróżnym kształcie, wielkości, rodzaju wykonania i wzorach. Serwis obiadowy służyć nam będzie przez co najmniej kilka lat, dlatego decyzja o jego zakupie musi być przemyślana. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze.

large_serwis-obiadowy-delhi-12-42_3_2128243735Podstawową kwestią, nad którą musimy się zastanowić, jest wielkość zastawy stołowej. Na rynku dostępne są zestawy 6, 12 i 24-osobowe. Pierwszy z nich sprawdzi się w niewielkiej, maksymalnie czteroosobowej rodzinie, która rzadko gości większą liczbę osób. Zestaw 12-osobowy jest najczęściej wybierany i przyda się na większą ilość osób. Największe, 24-częsciowe serwisy przeznaczone są dla dużych rodzin, które często organizują spore przyjęcia.

Kolejnym wyborem, nad którym należy się skupić przy wyborze zastawy stołowej, jest materiał, z jakiego została wykonana. Do wyboru mamy ceramikę oraz porcelanę, najbardziej popularne typy wyrobów serwisowych. Jeśli zależy nam na elegancji oraz subtelności, lepszym rozwiązaniem będzie porcelana. Cienka i delikatna, lepiej prezentuje się na stole. Jest również bardziej krucha, dlatego należy uważać przy jej użytkowaniu. Zestawy ceramiczne są grubsze niż porcelana i często zdobione ręcznie. Są trwalsze i w nowoczesnym stylu, przez co będą dobrze prezentować się w minimalistycznie urządzonych wnętrzach.

Tutaj pojawia się kolejne pytanie, przed którym musimy stanąć. Podczas zakupów należy pomyśleć czy nasza zastawa stołowa ma być klasyczna, czy zlarge_serwis-obiadowy-velvet-12-43_4_1275747984 nutką ekstrawagancji. W sprzedaży dostępnych jest wiele wzorów i kształtów serwisów, od tradycyjnych okrągłych, po odważne, kwadratowe. Do naszego wyboru należy również sposób zdobienia. Możemy wybierać pomiędzy mniej lub bardziej dekorowanymi elementami albo brakiem jakichkolwiek wzorów. Serwis powinien pasować do wystroju jadalni, dlatego należy wziąć to pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o zdobieniach i kolorach zestawu.

Ważną i często decydującą o wyborze, kwestią jest łatwość w uzupełnianiu braków poszczególnych elementów. Podczas używania serwisu talerz lub dzbanek może się zbić. Możliwość dokupienia pojedynczych fragmentów i ich duża dostępność sprawi, że nie będziemy skazani na używanie niekompletnej zastawy. Dlatego warto zorientować się wcześniej czy w razie czego będziemy mogli uzupełnić stłuczone części, czy nasz serwis jest trudno osiągalny w sprzedaży.

Ostatni problem, czyli cena. Nierzadko to ona decyduje o tym, jaki zestaw wybierzemy. Jednak jeśli chcemy otrzymać zastawę stołową o dobrej jakości, która posłuży nam przez co najmniej kilka lat, nie należy oszczędzać. Wydanie mniejszej ilości pieniędzy może skutkować szybszym zużyciem się serwisu lub jego małą użytecznością.

Pozdrawiamy, Witeks.pl