Opublikowano:: czw, Sie 6th, 2015

Jak uzyskać kredyt w Hiszpanii

Każdemu z nas przeszła kiedyś myśl o zakupie własnej nieruchomości za granicą. Różne kierunki, różne możliwości. Powodów może być wiele – emerytura, spełnienie marzeń, inwestycja kapitału czy przeprowadzka. Jednak nie zawsze posiadamy odpowiedni kapitał na to, aby od ręki kupić mieszkanie za granicą bez wiązania się z bankiem umową kredytową. W przypadku chęci zakupu nieruchomości w Hiszpanii, aby uzyskać kredyt, niezbędne jest spełnienie kilku istotnych warunków.

Pomimo tego, że uzyskanie kredytu może wydawać się trudne, banki proponują dość korzystne oferty kredytu hipotecznego. Dzięki temu każdy z nas może się skusić na inwestycję w Hiszpanii, wystarczy jedynie spełnić określone warunku.

Przede wszystkim, podobnie zresztą jak w Polsce, niezbędne jest posiadanie wpłaty własnej, która w Hiszpanii wynosi 40% całej wartości nieruchomości. Bank w dobie panującego w Hiszpanii kryzysu ekonomicznego musi mieć swego rodzaju zabezpieczenie swoich interesów. W zależności od poszczególnych banków oprocentowanie wziętego kredytu wynosi od 2% do 5% w skali roku. Pamiętać również należy, że w Hiszpanii kredyt hipoteczny można rozłożyć maksymalnie na okres 40 lat z zastrzeżeniem tego, że okres spłacania nie może przekroczyć 80 roku życia kredytobiorcy.

W przypadku zakupu nieruchomości w Hiszpanii należy wziąć pod uwagę to jakie opłaty czekają na nas w trakcie samego zakupu. Przede wszystkim należy uiścić opłaty prawne i notarialnie wynoszą ok. 1% wartości nieruchomości, natomiast przy zakupie z hipoteką ok. 3% wartości nieruchomości. Są to kwoty z rynku wtórnego, w przypadku rynku pierwotnego opłaty wynoszą odpowiednio 1,5% i 3,5%. Do opłat obowiązkowych zaliczyć należy również podatek od czynności cywilnoprawnych, który w Hiszpanii wynosi 1%wartości nieruchomości.

Aby uzyskać kredyt, niezbędne jest złożenie kilku ważnych dla banku dokumentów. Niezbędne jest dostarczenie zaświadczenia z banku o posiadaniu konta oraz wykaz uzyskanego dochodu z poprzedniego roku lub za rok bieżący. Ponadto jednym z najistotniejszych dokumentów jest aktualne zaświadczenie o zarobkach, tutaj banki oczekują niekiedy udokumentowania dochodów za ostatnie 6 miesięcy, lub w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej, ostatnie oświadczenie podatkowe. Wszystko, aby uwiarygodnić naszą sytuację finansową.

Podstawą sporządzenia umowy kredytowej z bankiem są oczywiście dokumenty tożsamości, dlatego na wizytę w banku zabrać ze sobą należy paszport, lub inny dokument, który pozwoli na identyfikację.

Zauważyć należy, że wszystkie dostarczane do banku dokumenty muszą zostać przetłumaczone na język hiszpański, co może niekiedy wydłużać sam proces uzyskania kredytu. Jeśli wszystkie potrzebne zaświadczenia i dokumenty zostaną skompletowane, przyznanie kredytu trwa około tygodnia.

Proces nabywania nieruchomości w Hiszpanii wiąże się z wieloma obowiązkami, jednak w dużej części to biuro nieruchomości, które opiekuje się naszą inwestycją, koordynuje cały proces. Dlatego warto znaleźć odpowiednich specjalistów, gdzie zyskamy pewność i gwarancję dobrze wykonanej pracy.

Pozdrawiamy, Greg-nieruchomości.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.