Opublikowano:: śr, Kwi 22nd, 2015

Jak usztywnić odcinek szyjny kręgosłupa

Aby odpowiednio unieruchomić odcinek szyjny kręgosłupa niezbędne jest skorzystanie z pomocy kołnierza ortopedycznego, najpopularniejszego i najskuteczniejszego akcesorium tego typu, które jest wykorzystywane w medycynie na całym świecie. Jego podstawowym zadaniem jest ochrona wrażliwych odcinków kręgosłupa szyjnego, a także właściwe zabezpieczenie kręgów, które zostały uszkodzone w wyniku wypadku lub postępującego procesu zwyrodnieniowego, aby czynniki zewnętrzne nie pogłębiły urazu.

Najczęściej jest zbudowany z dwóch warstw: zewnętrznej skorupy polietylenowej, dzięki której nadawany jest mu końcowy kształt, a także z wyściółki piankowej, która odpowiada za komfort noszenia. Dzięki zastosowaniu polietylenu uszkodzony odcinek jest dobrze usztywniony, a konstrukcja jest wyjątkowo lekka, co jest konieczne, by zabezpieczyć odcinek szyjny bez dodatkowego obciążania uszkodzonych struktur. W niektórych modelach dodatkowo znajduje się otwór tracheotomijny, niejednokrotnie niezbędny przy transporcie chorego w stanie ciężkim.

8130188868_a67f180b2a_zKołnierze ortopedyczne są niezbędnym zaopatrzeniem, kiedy zdarzy się wypadek samochodowy lub inne nieszczęśliwe zdarzenie, w którym może ucierpieć odcinek szyjny kręgosłupa (np. upadek z wysokości czy niefortunny skok do wody). Są one wykorzystywane już w trakcie wstępnych działań na miejscu, kiedy poszkodowany jest umieszczany na noszach lub desce ortopedycznej. Kołnierz jest niezbędny podczas wykonywania wstępnych czynności ratunkowych zwłaszcza w sytuacji, w której pełna diagnoza jest niemożliwa do przeprowadzenia. Ratownicy i lekarze zabezpieczają szyjny odcinek kręgosłupa chorego, by nie pogłębić potencjalnego urazu zanim zostanie przeprowadzony szereg badań diagnostycznych. Dlatego producenci dokładają wszelkich starań, by materiały, z których zrobione są kołnierze Philadelphia były całkowicie przenikalne dla promieni RTG, CT, MRI. Sztywny, dwuczęściowy, w pełni regulowany i łatwy do dezynfekcji kołnierz powinien być podstawowym wyposażeniem profesjonalnej ekipy ratunkowej.

Odpowiednio dobrany kołnierz nie ma prawa nas podrażniać, uciskać, czy negatywnie wpływać na naszą skórę. Obszycie kołnierza, będące mieszanką włókien syntetycznych, posiada specjalne właściwości, które pomagają zapobiec rozwojowi bakterii i grzybów, chroniąc nas przed zarazkami i nieprzyjemnym zapachem, co jest szczególnie istotne przy wielodniowym użytkowaniu. Są to dzianiny hipoalergiczne, warto jednak sprawdzić, czy produkt posiada odpowiednie atesty, zwłaszcza, jeśli użytkownikiem kołnierza będzie dziecko.

Schantz_Wybór odpowiedniego modelu kołnierza zależy od lokalizacji uszkodzenia odcinka szyjnego kręgosłupa. Na rynku dostępne są dwa podstawowe rodzaje tego typu sprzętu. Kołnierz Schantza (na zdjęciu) jest wykonany z dobrej jakościowo pianki, a stosuje się go, żeby przytrzymywał kręgi szyjne oraz łagodził bóle wynikające z nadmiernego napięcia mięśniowego lub ucisku kośćca na nerwy szyjne. Dzięki samoprzyczepnym paskom możemy go łatwo regulować. Jest on bardzo komfortowy w użytkowaniu nawet, kiedy spędzamy kilka godzin w jednej pozycji, np. w pracy przed komputerem. Wykorzystywany jest w przypadku dysfunkcji obszaru szyjnego, które wymagają względnego unieruchomienia, ale również przy problemach takich jak artroza, dyskopatia oraz inne zespoły bólowe. Może być pomocny w trakcie doleczenia stłuczeń czy skręceń w obrębie kręgów szyjnych. Niekiedy przydatny jest w ortotyce nagłych przypadków. Nie polecamy stosować go, kiedy mamy do czynienia z silniejszymi zespołami bólowymi oraz stanami pooperacyjnymi.

Natomiast kołnierz typu Florida jest bardziej sztywny niż Schantza, posiada bowiem dodatkowe, zewnętrzne usztywnienie. Stosowany jest w przypadkach uszkodzenia mięśni i wiązadeł w okolicach szyi, a także przy przeciążeniach i stanach zapalnych. Wskazane jest używanie tego rodzaju kołnierza, aby odciążyć i unieruchomić odcinek szyjny kręgosłupa przy złamaniach kompresyjnych oraz zwichnięciach kręgów. Występuje w takich samym rozmiarach jak kołnierz Schantza i również jest wyprofilowany anatomicznie. Zapięcie i regulacja obwodu są bardzo proste, a pomocne jest w tym mocowanie na rzepy.

patriotKołnierz typu Philadelphia odpowiada za unieruchomienie pourazowe, szczególnie wówczas, gdy występuje podejrzenie złamania kręgów w odcinku szyjnym oraz w trakcie transportu sanitarnego. Philadelphia to zwykle jednoczęściowy (choć może składać się również z dwóch elementów) kołnierz z opatentowanym podbródkiem, który jest zbudowany z hipoalergicznych materiałów. Zadaniem tylnego panelu jest poprawienie wentylacji oraz redukcja nadmiernego ciepła i wilgotności, natomiast część przednia gwarantuje sztywność i wytrzymałość.

Pamiętajmy, że nie wolno nam samodzielnie prowadzić samochodu podczas noszenia kołnierza ortopedycznego, nawet miękkiego Schantza. Pacjent może nie być świadomy jak bardzo ograniczone jest jego pole widzenia i ruchomość obręczy barkowej i szyi.

Aby wybrać odpowiedni rozmiar kołnierza, konieczne jest zmierzenie obwodu szyi, a także odległości dzielącej brodę od wcięcia szyjnego mostka w pozycji stojącej. Otrzymany wynik można porównać z tabelą, udostępnianą przez producenta. Tylko właściwe dopasowanie kołnierza do indywidualnych wymiarów pozwoli w pełni wykorzystać jego rehabilitacyjne i prewencyjne właściwości.

Pozdrawiamy, Qmedinfo.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.