Opublikowano:: pt, Sty 22nd, 2016

Jak urządzić wnętrze w stylu industrialnym?

Styl industrialny na zachodzie cieszy się popularnością już od kilkudziesięciu lat. W Polsce ten sposób urządzania wnętrz nie jest jeszcze szeroko znany, ale grono entuzjastów wciąż rośnie. Jak doszło do tego, że moda na lofty, czyli mieszkania z dawnych fabryk, warsztatów czy magazynów, znalazła swoich zwolenników wśród osób z młodego i średniego pokolenia? Liczy się oryginalność i znalezienie w urządzanym przez siebie domu czegoś osobistego, bliskiego osobowości, mentalności, poczuciu estetyki i trybowi życia.

keiji2Można zaobserwować, że obecnie aranżacja pomieszczeń idzie dwiema drogami: nowoczesną, w której większą wagę przywiązuje się do minimalizmu i elementów futurystycznych oraz tradycyjną, która odwołuje się do trendów popularnych w przeszłości. Jak się okazuje, jeśli te dwie drogi się splatają, nie dochodzi do konfliktu, a wręcz przeciwnie – powstaje nowa, bardzo interesująca jakość. Chodzi o styl industrialny, nazywany też przemysłowym.

Pasjonaci tego rodzaju designu z lubością poszukują mieszkań umiejscowionych w dawnych obiektach przemysłowych. Są to miejsca, które przyciągają ze względu na korzystną lokalizację (dobre połączenie z centrum), interesującym miejscem (przestronne, surowe wnętrza) oraz minimalistycznym, doskonale oświetlonym wnętrzem. Większe zainteresowanie przekłada się rzecz jasna na rosnące ceny, jednak takie są prawa rynku. Im więcej zainteresowanych konsumentów, tym większe koszty trzeba brać pod uwagę.

Nie musimy jednak wcale wyruszać w poszukiwaniu dawnych, opuszczonych już obiektów, by zrealizować swoje marzenie o mieszkaniu w stylu industrialnym. Odpowiednie stylistycznie miejsca możemy osiągnąć poprzez przebudowę ścian, zastosowanie chłodnych barw, dzięki którym pomieszczenia optycznie zwiększą powierzchnię, ograniczenie do niezbędnego minimum elementów wystroju, wyrzucenie wszelkich bibelotów, ułożenie przedmiotów w uporządkowany symetryczny sposób (najlepiej na jednym poziomie), ponieważ ład i porządek wywołuje wrażenie większej przestrzenności. Podobnie jak lustra, które stwarzają wrażenie głębi. Zastosowanie luster czy światła może bardzo skutecznie oszukać wzrok.

Do wnętrz w stylu industrialnym doskonale pasują duże, niekiedy zajmujące większą część ściany okna. Jeżeli mamy okna takie jakie mamy, czyli mniejsze, to powinniśmy zrezygnować z wszelkich elementów, które odbierają dopływ światła. Chodzi przede wszystkim o firany czy zasłony. Okolice okien powinny być podkreślone jasnym kolorem, ale wokół nich należy unikać zbędnego przepełnienia. Dobrze sprawdzi się duża liczba mniejszych i większych lamp, które zagwarantują dużą jasność. Oprócz mniejszych źródeł światła, które mogą oświetlać miejscowo wybrane miejsca, dobrze wpasują się też specjalnie wybrane lampy industrialne.

Utrzymanie wnętrz w nieco surowym klimacie poprzez zastosowanie materiałów takich jak cegła, kamień, metal czy szkło, może sprawiać wrażenie chłodu i braku przytulności. Jednak istnieje sporo osób, które lepiej odnajdują się w tego rodzaju oszczędnej stylistyce. Poprzez umiejętną aranżację przestrzeni można wybrać taki design wnętrza, dzięki któremu naprawdę poczujemy, że należy ono do nas. Ma indywidualny charakter i w pełni oddaje nasz gust, a my dzięki temu czujemy się dobrze.

Pozdrawiamy, Milemaison.pl