Opublikowano:: śr, Lis 25th, 2015

Jak urządzić łazienkę dla niepełnosprawnych

Urządzenie łazienki nie należy do najłatwiejszych zadań, a jeśli jednym z domowników jest osoba niepełnosprawna, wtedy trzeba dołożyć wszelkich starań, aby zadbać o odpowiednie wyposażenie, które zapewni komfort i bezpieczeństwo. Nie można pominąć żadnego istotnego elementu, dlatego tak ważna jest współpraca pracownika sklepu ze sprzętem sanitarnym i medycznym z projektantem wnętrz. Łazienka jest o tyle wymagającym pomieszczaniem, że zazwyczaj jej metraż nie daje zbyt dużego pola manewru. Osoby niepełnosprawne powinny mieć zapewnione takie warunki, aby nie czuć dyskomfortu, kiedy wchodzą czy wjeżdżają na wózku inwalidzkim do łazienki. Niezbędne jest sporządzenie odpowiedniego projektu, mając na uwadze nie tylko prawo budowlane, ale również indywidualne potrzeby osoby niepełnosprawnej, dla której korzystanie z łazienki może być nie lada wyzwaniem.

8102308416_3c9ab44504_zDostosowywanie do potrzeb powinniśmy rozpocząć od określenia rodzaju i stopnia niepełnosprawności, zakresu ruchu, aby korzystanie z łazienki stało się prostą czynnością, która nie wymaga pomocy innego domownika. Często niepełnosprawny za wszelką cenę chcę się usamodzielnić. Zazwyczaj łazienka i toaleta są ze sobą połączone, aby otrzymać więcej przestrzeni manewrowej.
Konieczne jest również zniwelowanie wszelkich progów, a w zamian można zamontować specjalne listwy podprogowe. Ponadto, nie bez znaczenie jest również szerokość drzwi, która powinna być dostosowana do sposobu poruszania się niepełnosprawnej osoby.

Jeśli w łazience była zamontowana wanna, to należy pamiętać, że jej minimalna długość musi wynosić 1,5 metra, a szerokość – 0,7 m. Jeśli nasze warunki mieszkalne nie pozwalają spełnić tych wymogów, wtedy bardziej optymalnym rozwiązaniem będzie zamontowanie natrysku. Priorytetem jest zagwarantowanie bezpiecznej kąpieli. Jeśli w domu znajduje się osoba, która porusza się na wózku inwalidzkim, wtedy konieczne jest ustawienie wanny pół metra od poziomu podłogi. Wielu producentów zaczyna coraz bardziej myśleć o osobach niepełnosprawnych, proponując zakup wanien wyposażonych w specjalne podesty, schodki, a nawet ławeczki.

DRVW048__560x490Na rynku można również znaleźć ławeczki na wannę, które pomagają w transferze do i z wanny. Są one bardzo przydatne dla osób, które posiadają ograniczenia motoryczne. Gwarantują ułożenie w bezpiecznej pozycji, zwłaszcza dla pacjentów, którzy mają problemy ze zgięciami w stawach biodrowych. Mamy tu przede wszystkim na myśli osoby, które np. przeszły endoprotezoplastykę stawu biodrowego. Ławeczka wyposażona jest w wygodny uchwyt ułatwiający transport, a także otwory odpływowe. Zapewnia także płynną regulację rozstawu nóżek. Do wyboru mamy kilka rodzajów takich ławeczek. Niektóre z nich posiadają skokową regulację szerokości rozstawu uchwytów. Coraz popularniejsze są wanny (prostokątne lub półokrągłe) z otwieranym bokiem, które pomagają się przemieszczać.

VCTP0031.jpg__560x490 (1)Jeśli chodzi o umywalkę, to jej szerokość powinna wynosi 0,7 metra, a głębokość – 0,5. Warto zwrócić szczególną uwagę na łatwy dostęp, aby osoba niepełnosprawna mogła skorzystać z niej opierając łokcie na bokach umywalki. Kluczowe jest także odpowiednie zainstalowanie syfonów.

W przypadku sedesu, pomocnym środkiem pomocniczym jest specjalna nasadka rehabilitacyjna, która pozwala dostosować wysokość sedesu do potrzeb niepełnosprawnej osoby, zapewniając stabilność. Nasadka jest bardzo prosta w obsłudze, ponadto jest łatwa do czyszczenia.

Pozdrawiamy, Viteacare.com