Opublikowano:: śr, Lut 25th, 2015

Jak spawać aluminium

Krąży wiele teorii na temat możliwości spawania aluminium, ale nie ulega wątpliwości, że nie ma z tym żadnych problemów. Dostępnych jest wiele metod, choć tak naprawdę najczęściej korzysta się z zaledwie kilku. W trakcie procesu spawania nie można zapomnieć o reakcji tlenu z metalem, w wyniku czego natychmiast powstaje tlenek. Należy zachować szczególną ostrożność przy spawaniu, gdyż twardy tlenek wyróżnia się bardzo wysoką temperaturą topnienia, dochodzącą nawet do 2050 °C, przez istnieje ryzyko wystąpienia wady spoiny.

Z tego powodu konieczne jest, aby rozpocząć od wyeliminowania tlenku z powierzchni, które spajamy ze sobą. Najczęściej do tego celu wykorzystuje się szczotkę ze stali nierdzewnej. Dopiero po tej czynności można kontynuować proces. Podczas spawania stosuje się osłonę w postaci gazu obojętnego, choć kluczową rolę odgrywa w tym przypadku fakt, że aluminium jest wrażliwe na wszelkie wtrącenia tlenku glinu czy wodoru, dlatego powinno się postawić na gaz ochronny. Jeśli użyjemy argonu lub helu, czystość powinna być na poziomie 99,5%. Nie należy zapomnieć również o możliwości występowania niebezpiecznych porów.

GMAW.welding.af.ncsA jaki metody są najskuteczniejsze przy spawaniu aluminium? Przyjęło się, że tak naprawdę MIG oraz TIG gwarantują wysoką jakość. Jeśli chodzi o pierwszą metodę, możliwe jest wykorzystanie mieszanki helu i argonu, pod warunkiem, że konieczny jest wysoki stopień wnikania np. przy spawaniu materiału o sporej grubości. Zazwyczaj jednak z metody MIG (Metal Inert Gas) korzystamy, jeśli materiał ma minimum 1 milimetr grubości, a jeśli jednak ma mniej, wtedy dodatkowo wykorzystuje się hak pulsujący. Natomiast spoiwo dodaje się jako drut dzięki uchwytowi elektrodowemu.

MIG najczęściej używa się do spawania nie tylko miedzi, aluminium czy magnezu, ale również wielu metali nieżelaznych oraz ich stopów. Ta metoda wykorzystywana jest zazwyczaj w przemyśle maszynowym oraz ciężkim, lecz także w trakcie remontów czy prac konserwacyjnych. Spawaniem MIG chyba jest najpopularniejszą metodą spawalniczą, również ze względu na niskie koszty oraz oczywiście bardzo wysoką wydajność.

Drugi z typów, czyli spawarki TIG (Tungsten Metal Gas) bazują na elektrodzie wolftamowej i są w stanie spawać aluminium, które jest niewielkiej grubości, aczkolwiek nie ma żadnych problemów ze spawaniem materiału do 10 milimetrów. Spawanie TIG charakteryzuje się przede wszystkim bardzo wysoka jakością i czystością spoin oraz daje możliwość spawania różnego rodzaju materiałów (nawet cienkich blach). Podczas pracy tą metodą nie występuje rozprysk metalu cienkiego.

Pozdrawiamy, Ergo-invest.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.