Opublikowano:: pon, Paź 26th, 2015

Jak sobie radzić z dysfunkcjami stawu kolanowego

Często nie zdajemy sobie sprawy, że codzienne czynności, takie jak gotowanie, noszenie ciężkich zakupów czy robienie domowych porządków, mogą mieć tak negatywne przełożenie na stan naszych stawów, zarówno tych biodrowych, jak i kolanowych.

14234189_4103616c32_oZwyrodnienia stawów powstają głównie przez naturalne starzenie się tkanki chrząstnej, choć mogą zmagać się z nimi także osoby, które prowadzą nieprawidłowy tryb życia, nie uprawiają sportu, a ich zawód jest w gronie tych najbardziej zagrożonych późniejszymi problemami ze zdrowiem. Ponadto, bardziej narażone są osoby z nadwagą i zbyt często dźwigające ciężary. Kłopoty ze zwyrodnieniem stawu kolanowego częściej spotykają kobiety niż mężczyzn, ze względu na wykonywanie większej ilości prac domowych. Jeśli chodzi o destrukcję stawu biodrowego, to dotyka ona przede wszystkim osoby posiadające wrodzone wady stawu.

Większość cierpiących na problemy ze stawami kolanowymi to osoby starsze, gdyż z wiekiem stawy są coraz bardziej przeciążone, a jest to związane z osłabieniem chrząstki, która odpowiada za prawidłowa amortyzację. Mamy zatem do czynienia z napięciami mięśniowymi, uciskaniem chrząstki. Stawy przestają się już tak dobrze regenerować, utrudnione jest również właściwe nawilżanie.

Pierwszy objaw, który powinien nas zaniepokoić to ból w kolanie w trakcie schodzenia ze schodów. To alarm, którego nie można zbagatelizować i konieczna jest wizyta u lekarza, który skontroluje stan naszych stawów, jeśli jeszcze nie jest za późno i choroba nie weszła w zaawansowaną fazę. Wtedy ból towarzyszy nam praktycznie przy każdych ruchu, zabierając radość z życia. Niekiedy można spotkać dodatkowo spory obrzęk oraz zaczerwienienie skóry. Jest to konsekwencja pojawienia się wysięku.

orteza_stawu_kolanowego (2) - KopiaW niektórych sytuacjach konieczne jest jedynie oszczędzanie bolącego stawu, jeśli się przeforsowaliśmy przez zbyt długie spacery. Wtedy polecamy zastosować specjalną ortezę stawu kolanowego, która stosowana jest w przypadku wielu zespołów bólowych o różnym podłożu. Pozwala nie tylko ustabilizować, ale również odciążyć struktury mięśniowo-więzadłowe. W nagłych przypadkach można użyć tabletki przeciwbólowej, ale należy pamiętać, że jest to rozwiązanie doraźne, mające uśmierzyć ból. Jeśli jednak pojawia się on bez konkretnej przyczyny i jest bardzo silny, wtedy niezbędne będą dodatkowe badania lub wizyta u specjalisty rehabilitacji medycznej czy ortopedy, który może zlecić USG lub RTG stawu. Jeśli jednak mamy do czynienia z niewielkimi zmianami zwyrodnieniowymi, to w takiej sytuacji konieczne będzie badanie ultrasonograficzne.

Lekarz, w początkowej fazie leczenia decyduje się zazwyczaj na zapisanie żeli czy maści przeciwbólowych czy przeciwzapalnych. Poważniejsze urazy wymagają zastosowania zabiegów fizykoterapeutycznych, których zadaniem jest nie tylko rozluźnienie mięśni, ale również działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Można również poznać zastosowanie krioterapii, laserów czy zabiegów elektrycznych, a nawet hydroterapii. Zazwyczaj poprawa następuje po 10-12 zabiegów, które wykonywane są pod czujnym okiem wykwalifikowanego rehabilitanta. Z czasem dostrzeżemy znaczną różnicę w zakresie ruchów, które możemy wykonywać.

W ostateczności można zdecydować się na blokadę stawu kolanowego, która polega na wstrzyknięciu leku sterydowego w chore miejsce, dzięki czemu stan zapalny i ból ustąpią. Nie można tego robić więcej niż 2-3 razy, gdyż chrząstka może zostać jeszcze bardziej uszkodzona i rehabilitacja potrwa zdecydowanie dłużej.

Aby zapobiec poważnym problemom ze stawem kolanowym, powinniśmy częściej się ruszać, nawet spacer czy pływanie działają pozytywnie na mięśnie, jednocześnie likwidując napięcia. Ruch jest szczególnie ważny, jeśli mamy siedzącą pracę.

Ważne jest również zrzucanie zbędnych kilogramów, gdyż one mogą stanowić zagrożenie dla stawów. Potrzebna więc będzie zmiana nawyków żywieniowych, włączenie do diety nabiału, gdyż zawarty w nim wapń jest głównym składnikiem kości. Poza tym, polecamy również jedzenie ryb, warzy i owoców, ograniczając spożywanie wędlin i mięsa.

Pozdrawiamy, Qmedinfo.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.