Opublikowano:: śr, Lis 18th, 2015

Jak sobie poradzić z pluskwami domowymi?

Pluskwy domowe są owadami pasożytniczymi żywiącymi się krwią ludzką i zwierzęcą. Mają około 4-6 mm długości i ok. 3 mm szerokości. Są czerwonobrunatne, a ich ciało jest spłaszczone w kształcie owalnym, zwężającym się ku przodowi. Posiadają narządy gębowe typu kłująco-ssącego, które służą do zdobywania pokarmu. Można je nazwać wampirami, ponieważ gryzą w nocy podczas snu.

Skąd się biorą?

Pluskwa_domowa

Przez pewien czas wydawało się, że udało się wytępić te dość nieprzyjemne stworzenia, jednak od niedawna wróciły i można zaobserwować ich prawdziwą plagę.  Z czego to wynika? W czasach, gdy coraz więcej osób podróżuje i sypia w różnych miejscach, rozprzestrzenianie się pluskiew jest o wiele łatwiejsze. Nieświadomie przenosimy je do swoich domów, gdzie niepostrzeżenie się rozwijają, by zaatakować w najmniej oczekiwanym momencie – wtedy gdy śpimy. Wielu osobom pojawienie się w domu tego rodzaju szkodników w domu intuicyjnie kojarzy się z brudem brakiem higieny czy porządku. Jednak nie ma to nic wspólnego z prawdą. Na pluskwy możemy trafić nawet w hotelu 5-gwiazdkowym.

Gdzie się znajdują?

Znajdują się głównie w łóżkach, ale lubią też wybierać miejsca, gdzie mogą się schować przed światem. Wchodzą pod materace, obrazy czy meble, za listy przypodłogowe czy pod pęknięcia podłóg. Można je też znaleźć w okolicach gniazdek elektrycznych. W zasadzie nie zadomowiają się w książkach czy ubraniach. Wyjątkiem może być sytuacja, w której rzeczy miały kontakt z łóżkiem i szkodnikom udało się na nie przeniknąć.

Jak rozpoznać ukąszenia

Większość osób uważa swędzenie za alergię, a winą za ugryzienia obarcza komary. Jeżeli są one w ogóle widoczne, wyglądają praktycznie tak samo, jak te wyrządzone przez inne owady. Cechą wyróżniającą jest niekiedy kształt ukuć, ponieważ zdarza się, że są to 3-4 ukucia w linii lub w kształcie trójkąta. Ukąszenia pluskiew często swędzą znacznie bardziej, niż np. komarów i mogą być bardziej czerwone. Jednak nie poczujemy ich, ponieważ owady przed wkłuciem, wstrzykują do ciała środek znieczulający, który niweluje odczucie bólu. Po zaspokojeniu głodu, odczepiają się i upadają na łóżko. Jeżeli przypadkowo je rozgnieciemy, na prześcieradle będą widoczne niewielkie czerwone plamy.

Jak zwalczać pluskwy domowe?

Samodzielne wykrycie takiego problemu jest bardzo trudne, ponieważ pluskwa pozostaje praktycznie niewidoczna dla oka. Jeżeli mamy podejrzenie, że zalęgły się w naszych łóżkach, warto dokonać profilaktycznych czynności. Mieszkanie musi być odpowiednio przygotowane. Owady źle znoszą wysokie temperatury, dlatego dobrym rozwiązaniem będzie wypranie i wygotowanie pościeli. Bomby gazowe stosowane przez niektóre firmy w mieszkaniach są nieskuteczne i szkodliwe. Po wniknięciu w ubrania czy dywany, mogą się uwalniać nawet przez kilka tygodni i negatywnie oddziaływać na zdrowie. Tego typu substancje chemiczne powinno się wykorzystywać jedynie w piwnicach, magazynach czy halach przemysłowych. W miejscach gdzie częściej przebywają ludzie (hotele, mieszkania) o wiele lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z ekologicznych i bezpiecznych metod, które powodują śmierć pluskiew poprzez odwodnienie – tłumaczy Piotr Naworski specjalista z warszawskiej firmy Prusator.pl. – Nie są one szkodliwe dla otoczenia, dlatego do domu można wrócić już godzinę po wykonanym zabiegu – dodaje. Trudno się z tym nie zgodzić. To jeden z powodów, dla którego warto stawiać na sprawdzonych specjalistów posiadających doświadczenie w branży.

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.