Opublikowano:: pon, Sty 25th, 2016

Jak przewozić dzieci w samochodzie?

Każdy kursant pretendujący do stania się właścicielem prawa jazdy uczy się podstawowych zasad panujących na drogach, a zwłaszcza tych, które dotyczą bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Jednak bezpieczeństwo dzieci przewożonych autem, jakkolwiek niezwykle istotne, wykracza zazwyczaj poza program tego rodzaju kursów. Jest to więc wyjątkowo ważna kwestia, której rodzice muszą douczyć się na własną rękę, by przez własną nieodpowiedzialność nie doprowadzić do tragedii. Policja zwraca jednak uwagę, że w ostatnich latach wiedza kierowców o przewożeniu dzieci w fotelikach sukcesywnie rośnie, a głównym problemem jest ich prawidłowy montaż.

Regulacje prawne dotyczące przewożenia dzieci samochodem

O randze kwestii podróżowania autem z dziećmi najlepiej świadczy fakt, że od długiego czasu pozostaje ona w obrębie zainteresowań prawodawców. Najświeższym aktem prawnym regulującym zasady przewozu dzieci w samochodzie jest nowelizacja Prawa o ruchu drogowym z 9 kwietnia zeszłego roku, dostosowująca nasze krajowe przepisy do dyrektyw unijnych. Najważniejsza zmiana polega na zniesieniu kryterium wieku (12 lat) jako obligującego do przewożenia dziecka w foteliku samochodowym (pozostawiono jedynie kryterium wzrostu – 150 cm).

dziecko-w-aucie_22140704

Oznacza ona, że dziecko mierzące przynajmniej 150 cm może podróżować bez fotelika, przypięte do zwykłych pasów bezpieczeństwa, także na siedzeniu pasażera, niezależnie od wieku. Tym samym dzieci powyżej zapisanego we wcześniejszej wersji ustawy 12 roku życia, a jednocześnie niższe niż 150 cm będą musiały nadal jeździć w fotelikach, a z kolei dzieci młodsze, które urosną szybciej, będą mogły je opuścić wcześniej niż dotychczas. Dopuszczalne jest przewożenie dzieci, które liczą sobie przynajmniej 135 cm bez fotelika, przypiętych pasami, na tylnym siedzeniu, o ile ich waga uniemożliwia korzystanie z dostępnych na rynku urządzeń (czyli przekracza 36 kg).

Prawo zakazuje ponadto przewożenia dzieci do lat 3 pojazdami, które nie są wyposażone w pasy bezpieczeństwa i fotelik, jak również ustawiania fotelika z dzieckiem tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu. Przewożenie dzieci niższych niż 150 cm bez fotelika grozi mandatem w wysokości 150 zł i 6 punktów karnych, ale przede wszystkim stanowi zagrożenie dla ich zdrowia i życia.

Jak przewozić dziecko w foteliku?

392276095_4d74feb5f5_bPodstawowym założeniem umożliwiającym przewóz dzieci samochodem jest wykorzystanie w tym celu odpowiedniego fotelika samochodowego. Powinien on być dobrany do wzrostu i wagi dziecka, a także dostosowany do pojazdu, w którym będziemy z niego korzystać i prawidłowo zamontowany (niedochowanie tych kryteriów grozi karą grzywny). Powinien on być zgodny z normą ECE R44/04 – posiadać potwierdzającą zgodność pomarańczową naklejkę. Producenci zwracają uwagę na zużywanie się fotelików, które zachowują pełne właściwości podczas użytkowania przez maksymalnie dwójkę dzieci, co jest istotne w przypadku zamiaru korzystania z używanego urządzenia.

Wraz z rozwojem dziecka zmienia się rodzaj fotelika, jaki powinien być stosowany przez jego rodziców. W początkowym okresie życia niemowlęcia stosujemy fotelik z grupy 0+, w którym znajduje się ono w pozycji półleżącej, tyłem do kierunku jazdy. Jest to najbezpieczniejsza pozycja dla małego dziecka, gdyż zarówno fotelik, jak i pasy bezpieczeństwa przyjmują i rozkładają całą siłę uderzeniową. Z tychże względów wskazanym jest, by możliwie najdłużej dziecko jeździło w takiej pozycji (ale też nie zbyt długo).

6932762098_7ea75154f2_oDo fotelika dla malucha (grupa 1) należy przeprowadzić się wówczas, gdy główka pociechy zaczyna wystawać powyżej górnej krawędzi dotychczas używanego urządzenia, co zwykle wypada około 12 miesiąca życia. Dziecko potrafi już stabilnie siedzieć, sztywno trzyma kark, dlatego może podróżować w pozycji siedzącej, także przodem do kierunku jazdy. Niemniej w dalszym ciągu bezpieczniejsza jest dla niego pozycja odwrotna – wymaga to jednak zastosowania odpowiednich fotelików, tzw. RWF (ang. Rearward Facing).

Około 3-4 lat, gdy barki malucha sięgają 2 cm powyżej umieszczonego najwyżej otworu na szelki barkowe, przy jednoczesnym ustawieniu zagłówka w najwyższej pozycji, należy wymienić fotelik na model z grupy 2-3. Bez obaw możemy usadzić naszą pociechę przodem do kierunku jazdy. Dopiero po osiągnięciu przez dziecko wspomnianych już 150 cm wzrostu możemy zlikwidować fotelik z samochodu. Od tego momentu nasza pociecha może korzystać ze standardowych pasów bezpieczeństwa.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Regulacje prawne i wynikająca z nich konieczność stosowania fotelików nie zagwarantują stuprocentowego bezpieczeństwa dziecka, a jedynie pozwolą zminimalizować ryzyko związane z poruszaniem się po drogach. Równie ważnym jest podejście kierowcy do samej jazdy. Powinien on powstrzymać się od brawury i nadmiernej szybkości, zdając sobie sprawę, że oprócz niego i ewentualnych innych osób dorosłych w samochodzie znajduje się także mała, bezbronna istota, której los znajduje się w jego rękach. Warto przeznaczyć nieco więcej czasu na samą podróż, przewidując także pewien zapas czasowy, wynikający np. z konieczności nakarmienia dziecka czy też wymiany pieluszki.

1024px-Fotelik.samochodowy.Szymon_-_001Należy również powstrzymać się od zbyt grubego ubrania dziecka do samochodu, zwłaszcza zimą, gdyż (podobnie zresztą jak w przypadku osób dorosłych) im mniej warstw tym dokładniej pasy przylegają do ciała i tym lepiej przytrzymują je, a co za tym idzie również tym większe obciążenie są w stanie przejąć. Do tego zbyt ciepło ubrane dziecko mogłoby się przegrzać. Oczywiście, nie należy również przesadzać w drugą stronę – nazbyt lekki ubiór może doprowadzić do wychłodzenia organizmu maleństwa. Podczas jazdy samochodem z dzieckiem warto więc unikać grubych kurtek czy kombinezonów.

Pozdrawiamy, Simed.pl