Opublikowano:: pon, Gru 28th, 2015

Jak przechowywać papierowe plany, projekty i mapy?

Mapy, plany i projekty to materiały papierowe zwykle dużego formatu. Narażone są na łatwe uszkodzenie, ponieważ to właśnie na nich opierają się w swojej codziennej pracy architekt czy geodeta. Intensywna eksploatacja materiałów tego typu wymaga stosowania odpowiednich warunków przechowywania. W grę wchodzi tu przecież nie tylko bezpieczna archiwizacja, ale też łatwy dostęp do nich.

szafy_na_mapyIstnieje kilka podstawowych zasad dotyczących sposobu przechowywania papieru. Po pierwsze nie należy wystawiać go na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Z drugiej jednak strony musimy unikać przechowywania go w pomieszczeniach wilgotnych (za takie uznajemy miejsca, w których wilgotność sięga 70 procent i więcej). Niezwykle istotna jest także pozycja, w której przechowuje się np. projekty. Powinny być one ułożone na płaskiej powierzchni, nigdy w pionie. Jeśli jednak pomieszczenia przeznaczone na biuro czy archiwum nie należą do najnowocześniejszych (np. znajdują się w piwnicy), panuje w nich wysoka temperatura i duża wilgotność bądź odwrotnie – jest tam raczej chłodno i sucho, papier należy umieścić w plastikowych workach.

Papierowe materiały nie lubią także wahań temperatury. Powinniśmy zatem utrzymywać ją na w miarę stabilnym poziomie 16-18 stopni Celsjusza (najwyższa dopuszczalna to 21 stopni). Idealna wilgotność względna mieści się w przedziale 45-55 procent. Jako że papier jest materiałem higroskopijnym, w warunkach wyższej wilgotności będzie chłonąć wodę z otoczenia, co znacznie przyspieszy proces jego niszczenia. To, że materiały przechowujemy w niewłaściwych warunkach, z czasem będzie widoczne gołym okiem. Pod wpływem wilgoci wchodzące w skład papieru drewniane włókna puchną, kurczą się natomiast wtedy, gdy powietrze ulega przesuszeniu. W ten sposób papier może zmieniać swoją szerokość nawet o 30 procent (procesy te nie dotyczą długości). Takie rozszerzanie i kurczenie się włókien w oczywisty sposób powoduje deformację planu czy projektu – nie tylko utrudniając korzystanie z nich, ale często całkowicie je uniemożliwiając.

Papierowe materiały dużego formatu, takie jak plany miast czy projekty zagospodarowania przestrzennego, 13948288967_68758271b4_zprzechowuje się w specjalnie do tego celu przeznaczonych stalowych szafach. Szafy na mapy powinny zapewniać nie tylko bezpieczeństwo samych materiałów, ale też umożliwiać łatwy dostęp podczas prowadzonych np. w biurze projektowym prac.

W wyposażeniu szaf powinny znaleźć się szuflady z prowadnicami teleskopowymi i zabezpieczeniami przed ich wypadaniem. Za przykład mogą nam posłużyć szafy produkowane przez firmę Promag. Standardowa nośność szaf tej marki wynosi 40 kg. Łatwy dostęp do materiałów zapewnia wysuw 600 mm oraz centralny zamek umożliwiający otwieranie i zamykanie wszystkich szuflad jednym przekręceniem klucza. Szuflady można też wypoziomować odpowiednio do wymagań konkretnego biura czy archiwum za pomocą regulatorów. Przydatne okażą się także wizytowniki znajdujące się na każdej szufladzie.

Pozdrawiamy, MebleStalowe.pl