Opublikowano:: czw, Mar 26th, 2015

Jak pozbyć się chwastów?

Wiosna na stałe zadomowiła się u nas, więc korzystając z pogody rozpoczynamy nasze prace w ogrodzie. Niestety na naszej drodze często pojawiają się przeszkody w postaci chwastów.

Coraz popularniejszym narzędziem w walce z nimi są agrowłókniny i agrotkaniny. Aby skutecznie pozbyć się tych szkodników, należy dokonać właściwego wyboru. Nasz poradnik rozpoczynamy od pierwszej wymienionej grupy materiałów, które  najczęściej wykorzystuje się do okrywania roślin czy ściółkowania gleby.

Jest to bardzo uniwersalny materiał z polipropylenu, którego rodzaj wybieramy według własnych potrzeb, dobierając kolor czy grubość.  Musimy najpierw przeanalizować, jaki będzie bardziej przydatny do naszych celów. Różnego rodzaju agrowłókniny są niezwykle przydatne w utrzymaniu wilgoci w glebie oraz gwarantują właściwą pulchność. Dzieje się tak, ponieważ woda może bez problemu przez nie przenikać oraz parować, inaczej niż ma to miejsce w przypadku zwykłej folii. Ponadto zapewnia rozwój systemu korzeniowego oraz przyspiesza wzrost roślin.

pol_pl_Polska-agrowloknina-wiosenna-biala-6-35x250m-19g-WB-6158_3Obecnie zalecamy stosować agrowłókninę wiosenną (na zdjęciu), która jest mniejszych rozmiarów (17g/m2, 19g/m2, 23g/m2) niż zimowa, a jej zadaniem jest przyspieszenie plonowania, a dodatkowo może chronić rośliny przed wiatrem, utratą wody czy powrotem ewentualnych przymrozków.

Teraz przenosimy swoją uwagę na agrotkaninę, którą cechuje przede wszystkim duża wytrzymałość, więc jest bardzo popularnym materiałem przy wielu czynnościach, takich jak pokrywanie skarp czy zakładanie ogrodów. Można ją stosować również pod kamienie czy korę. Wtedy warto wybrać model w kolorze brązowym. Warto w tym momencie dodać, że agrotkaniny, podobnie jak agrowłókniny są dostępne w wielu kolorach (zielona, brązowa, czarna), dlatego zaczynają coraz częściej występować w ogrodach, robiąc prawdziwą furorę.

pol_pl_Polska-agrotkanina-czarna-1-6x5m-94g--2512_1Dużą zaletą agrotkanin jest przepuszczalność wody i składników mineralnych, czego nie potrafią folie. Nie ma również ryzyka, że nastąpi gnicie. A to wszystko dzięki właściwej strukturze, dzięki której wilgotność pozostaje na odpowiednim poziomie. Musimy przyznać, że przed miłośnikami roślinności trudny orzech do zgryzienia w kwestii wyboru. Jeśli podchodzimy do sprawy czysto ekonomicznie, wtedy lepszą decyzją będzie zakup tańszej agrowłókniny, choć według fachowców jest ona nieco mniej wytrzymała. Wiele zależy od tego, do jakich celów chcemy wykorzystać materiały.  Jednak jeśli próbujemy odpowiedzieć na tytułowe pytanie, wtedy bardziej skłaniamy się na postawienie na agrotkaninę, która dysponuje silniejszą i trwalszą strukturą. Tak czy inaczej, musimy pamiętać, że zarówno agrowłókniny, jak i agrotkaniny należy właściwie przymocować do podłoża, chroniąc w ten sposób je przed wiatrem. Do tego celu można zakupić skuteczne kołki do mocowania.

Pozdrawiamy, Rolmarket.pl.

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.