Opublikowano:: wt, Sty 20th, 2015

Jak powstawał snowboard

Choć nie w całej Polsce da się odczuć obecną porę roku, jaką jest zima, nie zmienia to faktu, że wśród nas można spotkać niejednego miłośnika sportów zimowych. W dzisiejszych czasach mamy sporo możliwości, aby je uprawiać. Zaczynając od tych powszechnie dostępnych w prawie każdym mieście jak łyżwy, sanki czy choćby bitwy śnieżne, aż po choćby narty biegowe.

Wiele osób uwielbia też jeździć na snowboardzie lub nartach, ale mało kto wie, jak wyglądała ich historia. Ten ostatni wynalazek funkcjonuje już od 6 tysięcy lat! Natomiast deska snowboardowa jest stosunkowo nowym odkryciem, powstałym przez… przypadek.

snowboarders-245181_640

Zimą 1964 roku w miejscowości Muskego, w stanie Michigan, amerykański ojciec chciał sprawić swoim dzieciom przyjemność i jakoś urozmaicić im śnieżne dni. Wpadł na pomysł, aby połączyć dwie narty w jedną. Aby można było kierować, wywiercił dziurkę na dziobie i przeciągnął przez nią sznurek zakończony uchwytem na dłoń. Jego pociechom bardzo przypadł do gustu, więc wynalazca – Shermann Poppen – postanowił go opatentować. Prawa do produkcji przekazał firmie zajmującej się wytwarzaniem kuli do kręgli. Pierwsze 100 tysięcy snurferów, bo tak nazwano tę deskę, sprzedano na przełomie 1966 i 1967 roku.

Kolejnej zimy otrzymał ją pochodzący ze Wschodniego Wybrzeża Stanów Zjednoczonych, 14-letni Jack Burton Carpenter. Tak bardzo polubił na niej jeździć, że postanowił ją udoskonalić. Zamontował na desce ruchome pętle na stopy, dzięki czemu łatwiej było się utrzymać i możliwe były dłuższe zjazdy. Produkcję opatentowanych desek zaczął jednak dopiero po skończeniu collage’u – w 1977 roku w Vermont. Sprzedając je pod nazwą Burton Boards, wyznaczył nową jakość, a snurfer stał się przeszłością.

Jednak za twórcę pierwszego snowboardu uważa się jednak gwiazdę skateboardu – Toma Simsa. Zamieszkując Zachodnie Wybrzeże USA, równolegle i niezależnie od Burtona, udoskonalał śnieżną deskę. Chciał on bowiem móc jeździć przez cały rok na skateboardzie, wiec na początku odkręcał na zimę koła i ruszał na stok. Stopniowo powiększał jej wymiary, gdyż łatwiej było nad nim zapanować. W połowie lat 70’ wyprodukował pierwszy snowboard Sims, natomiast w roku 1977 została przez niego zbudowana pierwsza laminowana deska z drewnianym rdzeniem. Rok później otworzył wraz z Chuckiem Barfootem sporą manufakturę skiboardów wyposażonych w wiązania.

Obecnie obie te marki – Burton Boards i Sims Snowboards – należą do najważniejszych, a za razem najbardziej znanych producentów sprzętu snowboardowego. Ich właściciele włożyli sporo wysiłku w ich udoskonalanie, więc niewątpliwie zasłużyli na taką renomę.

Pozdrawiamy, Jafisport.pl