Opublikowano:: śr, Lis 4th, 2015

Jak powstaje włókno światłowowe

Rozmowy telefoniczne oraz Internet to w dzisiejszych czasach standard. Nawet kraje, które uchodzą za najbardziej zacofane, implementują ten właśnie sposób komunikacji. Oczywiście, zarówno telefon, jak i Internet, mogą działać za pośrednictwem kabli miedzianych, jednak wraz z rozwojem technologii ulepszono również sposób przesyłania danych. Światłowody – większość z nas o nich słyszała, duża część wie, jak wyglądają, jednak tylko nieliczni potrafią powiedzieć, jak są one zrobione.

Światłowód przesyła sygnał w formie światła z prędkością przekraczającą 250 tys. km/s, a wraz z nim Twój głos, pliki, obrazy czy ulubione kanały w rozdzielczości FullHD, 4K czy 3D.

Produkcja światłowodu rozpoczyna się już w laboratorium chemicznym, gdzie w najwyższych standardach przygotowywane są szklane tuby. Można by stwierdzić, że przypominają one światłowód – są jednak o wiele większe. Jeszcze przed rozpoczęciem całego procesu, tuba zostaje oczyszczona w odpowiednim roztworze chemicznym. Ma to na celu wyeliminowanie swego rodzaju komplikacji, które mogą zaistnieć w momencie, gdy na szklanej tubie znajdowałyby się różnego rodzaju zanieczyszczenia.

W kolejnym kroku szklane tuby łączy się w dłuższe odcinki, a do ich wnętrza dodawana jest odpowiednia mieszanka chemiczna zawierająca silikon, która wypełnia wnętrze tub, zmniejszając jednocześnie promień płynącego światła. Dzięki temu stworzone zostaną idealne warunki dla rdzenia światłowodu, który wsuwa się w dalszej części procesu.

Następnie połączone fragmenty tuby rozciągane są do odpowiedniej długości, tak aby ich średnica była zgodna z założeniami projektowymi. Wykorzystuje się do tego siłę grawitacji oraz odpowiednia temperatura – około 2 tys. stopni C. Cały okres produkcji kontrolowany jest przez odpowiednie urządzenia pomiarowe. Cienka nić światłowodu, która jeszcze kilkanaście minut temu była szeroką na kilka centymetrów tubą, w kolejnej fazie zwijana jest na szpulę i pokrywana warstwą ochronną, która zabezpiecza włókno przed złamaniem.

Światłowód to nie tylko wielokilometrowe przewody łączące miasta czy kontynenty, ale i niewielkie patchcordy, które połączą modem lub router z gniazdkiem w każdym domu.

Sama produkcja światłowodów jest bardzo kosztowna, jednak ze względu na możliwości przewodu, w dalszym ciągu jest ona opłacalna. A głównym determinantem wyboru tej technologii podczas budowy sieci telekomunikacyjnych jest nie tylko prędkość przesyłu danych, ale i fakt, że światłowodu nie da się wykryć, a jego sygnał nie stwarza zakłóceń dla innych urządzeń. Ponadto, są one o wiele mniejsze i lżejsze, aniżeli standardowe kable telekomunikacyjne. Pamiętajmy również, że światłowód może przenieść znacznie więcej informacji. A to wszystko dzięki jednej podstawowej zasadzie – światło podróżuje przez szkło.

Pozdrawiamy, Seit.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.