Opublikowano:: pon, Gru 14th, 2015

Jak pielęgnować – na co dzień i od święta – drewnianą podłogę?

Zwolenników naturalnych materiałów nie trzeba specjalnie przekonywać o drewnianych podłóg. Bliskość natury, trwałość i proste piękno to cechy podłogi wykonanej z prawdziwego drewna. Bo natura doskonała jest sama w sobie. Nie trzeba jej poprawiać lub imitować. Jednak z pewnością trzeba ją chronić i pielęgnować. Jak? Wyjaśniamy krok po kroku.

czyszczeniePodłogi drewniane ceni się także za to, że są ciepłe i przyjemne w dotyku, pięknie pachną oraz że łatwo utrzymać je w czystości. Jednak by podłogi cieszyły nas tymi właściwościami przez długie lata, musimy odpowiednio zabezpieczyć ich powierzchnię. Najlepszym dziś rozwiązaniem są woski twarde olejne, np. marki Osmo. Powłoka ta nie odbiera drewnu jego miłego ciepła i naturalnego wyglądu. Co więcej, olejowoski podkreślają ten wygląd i pozwalają oddychać drewnu. Deski zabezpieczone są przed niszczeniem i przywieraniem brudu. Nie potrzeba dużych wysiłków, by podłoga była piękna przez długi czas. Od czasu do czasu wystarczy pokryć ją nową warstwą, a gdy ulegnie drobnym uszkodzeniem, można dokonać jedynie miejscowej, a nie całościowej renowacji.

Codzienne czyszczenie – na sucho i na mokro

Kurz jest w naszych domach wszechobecny i nie da pozbyć się go raz na zawsze. Dlatego dobrze, jeśli podłogi dają się na co dzień łatwo czyścić. Na sucho sprzątać możemy przy użyciu mopa, np. z zestawu Opti-Set. Mop umożliwia czyszczenie na sucho, ale też na mokro. Do czyszczenia na sucho używamy zielonej końcówki do kurzu, na wilgotno myjemy podłogę za pomocą białej nakładki i Koncentratu Wisch-Fix. W przypadku mycia na mokro warto wybrać też np. Spray-Mop marki Osmo. Na rączce mopa znajduje się nabój, z którego bezpośrednio na podłogę rozpylana jest optymalna dawka środka Spray-Fix. Oba środki – Koncentrat i Spray-Fix – zawierają naturalne oleje, których nie mają uniwersalne środki czyszczące. Dlatego tak ważne jest, by podłogi z drewna pielęgnować preparatami specjalnie do nich przeznaczonymi.
alloc1
Gdy podłogę oczyścić należy gruntownie

Oprócz codziennego mycia podłóg, raz na jakiś czas należy wyczyścić ją dokładniej. Uchroni to pwierzchnię przed utratą blasku. Jaki środek wybrać do tego celu? Np. Środek do Czyszczenia i Pielęgnacji Wosku. Jak zawsze w przypadku omawianych tu produktów Osmo, zawierający naturalne oleje i woski.

Zużycie podłogi jest nieuniknione. Jednak regularna i staranna pielęgnacja spowoduje, że renowacji będziemy musieli dokonywać rzadko i nie będzie do zadanie trudne, wymagające czy czasochłonne. Kiedy jednak ślady użytkowania staną się na tyle widoczne, że będziemy chcieli się ich pozbyć – wystarczy, że na podłogę położymy nową warstwę użytego za pierwszym razem olejowosku. Dzięki temu podłoga znów będzie wyglądać tak, jak świeżo po montażu.

Pozdrawiamy, Nobless.pl