Opublikowano:: czw, Kwi 23rd, 2015

Jak oszczędzić na budowie domu?

Przychodzi w życiu moment, kiedy zakładamy rodzinę i chcemy się usamodzielnić, zamieszkać we własnym domu, mieć swój azyl, do którego wracamy po ciężkim dniu w pracy. Wiele osób ze względu na oszczędność czasu decyduje się na zakup mieszkania w bloku, co wiąże się z ryzykiem, związanym z głośnymi sąsiadami, hucznymi imprezami studentów czy remontami. Poza tym, w takim miejscu trudniej o spokój i wyciszenie się. Z tego powodu coraz popularniejsze są domy za miastem, gdzie możesz bez problemu odciąć się od hałasów i szkodliwego powietrza. Masz swój mały zakątek świata, w którym możesz podładować akumulatory.

40Niestety nie dysponujesz zbyt dużymi środkami pieniężnymi na ten cel, więc szukasz oszczędności w wielu elementach. Mimo że większość stawia na najbardziej powszechny materiał, czyli dom murowany, to po lekturze niniejszej lektury przekonasz się, że istnieją inne alternatywy, które pod względem ekonomicznym mogą być bardziej atrakcyjne. Naszą podróż po różnych technologiach zaczynamy od domów szkieletowych, które mają opinię niezbyt trwałych, choć są z pewnością jednymi z tańszych i szybszych rozwiązań, jakie są dostępne na rynku. Cena wybudowania takiego domu będzie nieco niższa niż w przypadku domu murowanego, w którym znajdziemy więcej specjalistów w naszym kraju, więc będziemy mieli pewność, że ich doświadczenie przełoży się na jakość całej realizacji.

OLYMPUS DIGITAL CAMERASkoro już wywołaliśmy do tablicy domy murowane, to mimo wyższych kosztów produkcji, trzeba powiedzieć, że są bardziej trwałe, solidne, a w ich przypadku możesz zaoszczędzić na grubości ścian, bo to one w głównej mierze mają wpływ na końcową cenę, gdyż 1 m2 ściany dwuwarstwowej pochłonie nas więcej funduszy niż jednowarstwowej, a trójwarstwowej więcej niż dwuwarstwowej. Przechodzimy teraz do domów z bali, które słusznie mają opinię bardzo zdrowych, ekologicznych, które również bardzo przyzwoicie prezentują się pod względem wizualnym, wyróżniając na tle pozostałych domów. Dodatkowo wznosi się ja bardzo szybko (nie jest wymagane tynkowanie), jednak jedynym minusem jest wciąż mała popularność tego typu rozwiązań, więc fachowców w Polsce nie ma jeszcze zbyt wielu. Z czasem jednak tendencja powinna się zmieniać na korzyść drewnianych domów.

Niezależnie od rodzaju materiału, w każdym domu są elementy, które po latach uznajemy za zbędne, a w trakcie budowy pochłaniają sporo czasu i pieniędzy. Zrezygnować możemy np. z piwnicy, która jest głównym winowajcą uciekającego ciepła. Jeśli decydujemy się na dom parterowy, wtedy może ona podnieść koszt jego wybudowania nawet o 30%, zaś piętrowego o 20%. Co zatem w zamian? Coraz częściej zastępuje ją spiżarnia lub kotłownia, których miejsce jest na parterze. Następnym elementem, od którego nierzadko się odstępuje jest garaż, ustępujący wiacie o lekkiej obudowie.

Sporo można zaoszczędzić na dachu, jeśli postawimy na mniejszą ilość załamań, czyli balkonów, lukarn. Są materiał na dach jest coraz tańszy, a jeśli kosztem drogi ceramicznej dachówki, postawimy na blachodachówkę, wtedy nasz portfel znacznie to odczuje, a właśnie taki jest wszystkich naszych działań.

Pozdrawiamy, Proeko.com