Opublikowano:: pon, Sty 25th, 2016

Jak ogrzać budynek gospodarczy?

Budynki gospodarcze nie należą do najłatwiejszych w ogrzewaniu. Mogą to być różnego rodzaju składy, magazyny, warsztaty czy garaże. A na wsiach stajnie, chlewy, tuczarnie czy obory. Cechą, która najczęściej je łączy jest niezbyt dobre ocieplenie i znaczna powierzchnia. Są to elementy, która sprawiają, że skutecznie dogrzanie takich miejsc, staje się sporym wyzwaniem. Jak sobie z nim poradzić?

industrial-hall-295805_640Można oczywiście skorzystać z najbardziej popularnych sposobów ogrzewania w postaci kotłowni i systemu grzejników wodnych. Wprawdzie wodny system grzewczy pozwala na efektywne dogrzanie niemal każdego budynku, to jednak trzeba się liczyć z wysokimi kosztami. Zarówno na instalację, jak i późniejszą eksploatację. Warto pamiętać o tym, że ciepłe powietrze grawitacyjne przemieszcza się ku górze. Temperatura będzie więc zróżnicowana w zależności od wysokości. Każdy metr to zmiana o aż 2,5°C. Błahy problem? Zdecydowanie nie. Należy uświadomić sobie, że do jeśli uzyskamy 10°C w budynku to na wysokości 6 metrów będzie aż 25°C. Taka sytuacja powoduje niezwykle duże straty ciepła.

W przypadku tradycyjnych systemów ogrzewania wszystkie urządzenia wymagają stałej pracy. Nie może bowiem dojść do sytuacji, w której temperatura zbyt mocno się obniży (szczególnie poniżej 0°C , ponieważ woda znajdująca się w instalacji zamarznie i ją zniszczy). Aby do tego nie doszło niezbędny jest ciągły nadzór nad systemem, co wymaga dużego nakładu czasu, a także generuje koszty związane z koniecznością utrzymania ciągłości pracy. Sytuacja wygląda nieco bardziej optymistycznie w przypadku budynków rolniczych, które można dogrzewać jedynie przez kilka godzin, ponieważ temperatura okresowo może spadać poniżej zera.

W takiej sytuacji nasuwa się pytania, jakie ogrzewana zastosować, by osiągnąć optymalny efekt relatywnie niewysokim kosztem. Sposobem na to jest nadmuch ciepłego powietrza. Nagrzewnice ogrzewają powietrze znajdujące się w budynkach, a nie je same, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie pożądanej temperatury w bardzo krótkim czasie. Wysokiej klasy urządzenia mogą pracować bez żadnego uszczerbku nawet kilkudziesięcio stopniowym mrozie.

Praca wentylatora powoduje, że gorące powietrze nie kumuluje się wyłącznie pod samym sufitem. Funkcjonowanie takiego urządzenia nawet w starych budynkach, nie nastręcza żadnych trudności, ponieważ nie ma konieczności zakładania jakichkolwiek instalacji (przewodów czy grzejników). Nie trzeba się też przejmować rosnącymi cenami gazów płynnych, olejów opałowych czy węgla.

Dodatkowym „skutkiem ubocznym” działania nagrzewnic jest wysuszenie ścian budynku, co pomaga zapobiegać rozwojowi nalotów grzybiczych. Podsumowując, najlepszym sposobem na ogrzewanie budynków przemysłowych są urządzenia powietrznego – nagrzewnice. Zwróćmy uwagę na wybór odpowiedniego dostawcy, tak by zakupione urządzenia nie uległy szybkiej awarii i na wszelki wypadek zawierały gwarancję.

Pozdrawiamy, FirmaMTM.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.