Opublikowano:: pon, Sie 31st, 2015

Jak odpocząć na urlopie?

Urlop powinien być dla nas świętością. Musimy go wykorzystać tak, aby po powrocie tryskać energią i humorem. Okazuje się jednak, że wcale nie jest to takie łatwe, a przeniesienie się w zupełnie inne miejsce, piękna pogoda czy dobre towarzystwo, nie gwarantują, że uda nam się zrelaksować. W końcu wszystko dzieje się w głowie. Jeżeli przed udaniem się na wypoczynek nie domkniemy pewnych spraw, a rano zamiast rozkoszować się w spokoju świeżo zaparzoną kawą, będziemy sprawdzali maila i myśleli o sprawach służbowych, to z prawdziwego wypoczynku nici. Jeżeli ktoś w tym roku urlop ma jeszcze urlop przed sobą, to z tego artykułu dowie się, co zrobić, by naprawdę odpocząć.

201310101620570.27_spa_bannOd czego zacząć? Trzeba zapomnieć o pracy. Telefon służbowy zostawić w pracy lub w domu, nie logować się na konto pocztowe i nie myśleć o wszystkich sprawach, których nie udało nam się zakończyć przed wyjazdem. Oczywiście, łatwiej udzielać takich porad, niż potem w praktyce je zastosować – ale naprawdę trzeba spróbować. Jeżeli nasz umysł przez cały czas będzie w pracy, to nie zdołamy odpocząć psychicznie. Jeżeli taka sytuacja ma miejsce przez dłuższy okres, to może skończyć chronicznym przemęczeniem i wypaleniem zawodowym. W końcu każdy potrzebuje, by niektóre momenty mieć zarezerwowane tylko dla siebie.

Wiele osób urlop planuje przez cały rok i gdy już ma się zacząć okazuje się, że jest szczelnie wypełniony tym, co sobie zaplanowaliśmy. I tak wpadamy z deszczu pod rynnę. Wprawdzie dajemy sobie wolne od pracy zawodowej, jednak mogą nas przytłoczyć inne obowiązki związane z porządkami w domu, remontem czy pracami na działce. Są te rzeczy, które po ukończeniu dają sporą dozę satysfakcji, jednak z drugiej strony mogą całkowicie wyzuć nas z energii.

Jeżeli zaplanowaliśmy sobie wycieczkę i zwiedzanie, postawmy sobie realne cele. Zbyt duże obłożenie miejscami, które będziemy chcieli zobaczyć, może sprawić, że zamiast czerpać przyjemność z przebywania w nowych miejscach, wykończymy się biegając między kolejnymi muzeami. Postarajmy się znaleźć czas na zjedzenie dobrego obiadu, leżenie na kocu pod gołym niebem czy poranne spacery. Są to czynności na które często brakuje nam czasu w ciągu całego roku, dlatego postarajmy się choć na chwilę zwolnić. I nie dajmy sobie wmówić, że popełniamy błąd, bo wiele ciekawych wydarzeń nas ominie. Kolekcjonujmy wrażenia z rozsądkiem.

Jeżeli urlop spędzamy w domu i nie zamierzamy nigdzie wyjeżdżać, nie poddawajmy się nudzie i monotonii. To 201310132142520.image019kolejna skrajność, która nie sprawi, że oderwiemy się od codzienności. Nie trzeba być w hotelu spa nad morzem, by się zrelaksować. Warto zastanowić się, co bardzo lubimy, a nie mieliśmy czasu, by się temu poświęcić. Może kurs fotografii, jogging lub wypad nad jezioro? Postarajmy się zaangażować w to swoich znajomych, zawsze będzie nam przyjemniej. Zorganizowanie wspólnego wyjścia na koncert czy nawet do kina może pozwolić nam odetchnąć od trudów codzienności.

Mówi się, że dobry urlop powinien trwać co najmniej dwa lub trzy tygodnie. W tym czasie musimy naładować akumulatory, które pozwolą nam przetrwać kolejny rok. Każdy musi znaleźć swój sposób na realizację tego. Ważne aby robić coś innego niż na co dzień i maksymalnie urozmaić sobie zajęcia. Musi znaleźć się czas na spotkania towarzyskie, doznania kulturalne, aktywność fizyczną, ale i słodkie lenistwo.

Pozdrawiamy, Kormoran-rowy.pl