Opublikowano:: pt, Lip 17th, 2015

Jak naprawić bark?

Uszkodzenia stawu barkowego występują nie tylko w sporcie, chociaż trzeba przyznać, że najwięcej problemów z tą częścią ciała mają tenisiści. Znany jest nawet zespół bólowy określany mianem „barku tenisisty”, choć takie dolegliwości dotyczą również sportowców, którzy uprawiają dyscypliny rzutowe, czyli baseball, rzut oszczepem czy młotem, a także siatkówkę.

6564676047_3a11854753_zPonadto należy dodać, że staw ramienny bardzo często ulega kontuzjom, zazwyczaj podwichnięciom czy zwichnięciom. Dzieje się tak dlatego, że staw ramienny jest stawem skomplikowanym i jest odpowiedzialny za ruch w trzech płaszczyznach: zgięcia i prostowania a także odwodzenia, przywodzenia oraz ruchy obrotowe ramienia do wewnątrz i na zewnątrz. Dodatkowo bark jest bardzo wyeksponowanym stawem, który tylko w niewielkim stopniu jest zabezpieczony przez mięśnie, jednocześnie wyróżniając się dużym zakresem ruchu. Niestety, każdy kij ma dwa końce, więc tym samym następuje spore przeciążenie tkanek miękkich, a to właśnie one przede wszystkim odpowiadają za właściwe funkcjonowanie barku.

Absolutnie nie można zbagatelizować żadnego bólu, konieczna jest wizyta u specjalisty. W konsekwencji istnieje ryzyko, że ruchomość stawu będzie trwale ograniczona. Jeśli dojdzie do zwichnięcia barku, wtedy odczujemy bardzo silny ból, a poruszanie ramieniem sprawi nam ogromne problemy.

Zwichnięcia to w głównej mierze problem, który występuje u osób młodych (poniżej 25 roku życia), choć takie dolegliwości mogą wystąpić w każdym wieku. Jednak jeśli dotyczą osób starszych, zachodzi duże prawdopodobieństwo, że przy okazji pojawią się kolejne uszkodzenia (np. ścięgien czy nerwów). Jeżeli mamy do czynienia z niepełnym przemieszczeniem, wtedy nie trzeba zbyt dużej ingerencji ze strony lekarza. Schody zaczynają się w momencie pełnego zwichnięcia, kiedy lekarz jest zmuszony do nastawiania, które odbywa się w znieczuleniu. Inaczej jest podczas zawodów sportowych, kiedy wymagana jest doraźna pomoc lekarza klubowego, który nastawia bark natychmiast na boisku. Jeśli pierwszy raz nastąpiło zwichnięcie, niezbędne jest unieruchomienie za pomocą specjalnej ortezy, która ustawia ramię w neutralnej rotacji. Jeśli zwichnięcie nastąpi u starszej osoby, wtedy konieczne jest zabezpieczenie w postaci temblaku przez kilka dni, a następnie można rozpocząć rehabilitację.

croppedWidoczna na zdjęciu orteza na ramię i bark stosowana jest również w przypadku zespołów bólowych kończyny górnej, a także obręczy barkowej o różnej etiologii. Może być także używana przez osoby, które cierpią na stany zapalne czy urazy tkanek miękkich, kiedy potrzebne jest ograniczenie ruchomości. Właśnie dlatego orteza wyposażona jest w dodatkową taśmę stabilizującą. Orteza jest bardzo wygodna, wyprodukowana z dzianiny poliamidowej, która jest laminowana pianką poliuretanową. Zastosowanie ortezy jest bardzo rozległe, gdyż może ona służyć podtrzymaniu opatrunku gipsowego, jeśli dojdzie do złamania.

Jeżeli następuje uszkodzenie stawu barkowego, istotne jest, aby orteza nie była zbyt ciężka, gdyż wtedy możemy mieć problem z kręgosłupem (skolioza). Powinna również być – w miarę możliwości – łatwa do ściągnięcia, zwłaszcza, kiedy chcemy zmienić opatrunek.

cropped (3)Bardzo pomocny w przypadku schorzeń, które wymagają podtrzymania jest temblak włókninowy (na zdjęciu), który stosowany jest także w przypadku podwichnięć stawu ramiennego, ale również przy niedowładach i porażeniach. Od ortezy różni się tym, że całkowicie obejmuje rękę, przedramię oraz łokieć. Ponadto, warto zwrócić uwagę na długą i szeroką taśmę nośną z zapięciem na rzep, co pozwala właściwie rozłożyć ciężar kończyny, a także błyskawicznie dopasować temblak, który wykonany jest z włókniny polipropylenowej.

cropped (4)Natomiast w przypadku konieczności unieruchomienia ramienia w przywiedzeniu i rotacji wewnętrznej, przydatna jest kamizelka ortopedyczna, która umożliwia regulację zgięcia w stawie łokciowym w zakresie 90°-120°. Dodatkowo wyposażona jest w specjalny element, który jednocześnie zabezpiecza i odciąża dłoń. Używana jest też w przypadku zwichnięć stawu mostkowo-obojczykowego oraz barkowo-obojczykowego. Widoczną na zdjęciu kamizelkę ortopedyczną cechuje przede wszystkim wytrzymałość, a jednocześnie gwarancja maksymalnego komfortu użytkowania.

Pozdrawiamy, Mdh.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.