Opublikowano:: wt, Maj 12th, 2015

Jak i kiedy kosić trawnik

Trawnik jest jednym z najważniejszych elementów każdego ogrodu, głównie ze względu na fakt, że zwykle zajmuje największą powierzchnię. Co zrobić, aby stał się jego wizytówką? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, bo wpływa na to wiele czynników. Bez wątpienia ważnym elementem pielęgnacji jest koszenie, które przyczynia się do tego, że trawa szybciej rośnie, staje się bardziej gęsta i wolna od chwastów. Z tego artykułu dowiecie się, jak i kiedy należy ją kosić, żeby uzyskać możliwie najlepszy efekt.

4750950696_d34bdc306c_zJeżeli dopiero co posialiśmy trawę, to z pierwszym koszeniem, powinniśmy wstrzymać się co najmniej do momentu, w którym osiągnie wysokość 10 cm. Następnie skracamy ją maksymalnie o połowę. Przy drugim i kolejnych koszeniach można sobie pozwolić na zejście do pułapu 3-4 cm. Trzeba zwrócić uwagę na to, by nóż był odpowiednio naostrzony i równo ciął źdźbła, a nie wyrywał je wraz z korzeniami.

Z ostatnim koszeniem przed zimą czeka się tak długo, jak pogoda pozwala na wzrost trawnika. Najczęściej następuje to w okolicach października. Skracamy wówczas trawę do 4 cm. Wyższa będzie narażona na gnicie pod śniegiem, a niższa może doprowadzić do przemarznięcia korzeni. Po ścięciu trawy, należy możliwie dokładnie wygrabić wszystkie jej pozostałości i inne resztki roślinne. W następnym sezonie pierwsze koszenie należy przeprowadzić dopiero w momencie, gdy puszczą mrozy, a trawa osiągnie około 6 cm. Zwykle jest to w okolicach marca lub kwietnia. Duże znaczenie ma to, aby skracać maksymalnie o 1/3, ponieważ w przeciwnym razie może dojść do gorszego rozwoju korzeni, a nawet ich uszkodzenia. Trawa po tak radykalnym ścięciu nie będzie rosła równomiernie i nie będzie wyglądała już tak dobrze.

2541527502_73db3edbb8_zCzęstotliwość koszenia uzależniona jest od szybkości z jaką rośnie trawa. Zwykle wystarczy raz w tygodniu. Jeżeli latem duża ilość słońca i opadów przyczynia się do szybkiego wzrostu, wskazane jest ścinanie co 3-4 dni. Koszenie większej ilości za jednym razem w dłuższych odstępach czasowych, może być tylko pozorną oszczędnością czasu, gdyż wpłynie negatywnie na kondycję trawy, a przywrócenie jej do poprzedniego stanu, może okazać się nie tylko czasochłonne, ale czasami wręcz niemożliwe.

Kiedy najlepiej kosić trawnik? Mokra trawa będzie oklejała nóż i zapychała wylot do kosza, co będzie zmuszało do przerywania pracy i czyszczenia. Najlepszą porą są godziny przedpołudniowe, gdy zniknie poranna rosa, a temperatura nie jest jeszcze zbyt wysoka. Jeśli nie ma wyjścia i trzeba kosić w pełnym słoońcu, można pozostawić skoszoną trawę na miejscu i zebrać dopiero po jakimś czasie. Następnie najlepiej wrzucić ją do kompostownika.

Stosowanie kilku zasad pozwoli uniknąć niepotrzebnych błędów, dzięki którym nasz trawnik będzie wizytówką ogrodu. Kluczowe wydaje się zachowanie systematyczności i traktowanie koszenia trawy jako przyjemnej formy relaksu, a nie przykrego obowiązku.

Pozdrawiamy, Rolmarket.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.