Opublikowano:: wt, Gru 29th, 2015

Jak działa sprężarka śrubowa?

Sprężarka śrubowa określana jest mianem jednej z bardziej nowoczesnych i zarazem efektywnych metod sprężania gazów, mimo że możemy spotkać wiele różnorakich rozwiązań. Jeśli wymieniane są jej największe zalety, wtedy mowa jest ogromnej wydajności, możliwości 24-godzinnej pracy (system zmianowy), ciche działanie czy bardzo niski pobór energii.

Zasada działania

W tym miejsce należy wspomnieć, że wspomniany proces sprężania gazu powstaje na skutek zmniejszenie wolnej przestrzeni pomiędzy śrubami, które się obracają. Kompresja nie jest stała, a jej wartość może być uzależniona od konstrukcji samego urządzenia. Nie bez znaczenia są także szczelności między śrubami, a także między obudową i śrubą. Należy wziąć pod uwagę te dwie zależności, gdyż od nich zależy, na jakim poziomie będzie sprawność konkretnego elementu sprężającego.

1395133897153280dc9ef467019308966Przy projekcie sprężarek śrubowych, a konkretnie ich konstrukcji, koncentrowano się głównie na uzyskaniu zwartych rozmiarów, choć istotne było również osiągnięcie rozruchu bez udziału szkodliwych wibracji. W wyniku wielu testów, otrzymano urządzenie, które nie wymaga stosowania dodatkowych amortyzatorów sprężynowych. Sprężarki śrubowe nie potrzebują także wykorzystania betonowych postumentów czy innych zabezpieczeń, które działałyby antywibracyjnie. Są jednak na rynku takie sprężarki, które posiadają tłumiki wibracji, z wykorzystaniem wysokich częstotliwości. Nic więc dziwnego, że typy sprężarki są najczęściej wykorzystywanymi tego typu urządzeniami, które występując w postaci śruby.

Budowa sprężarki śrubowej opiera się przede wszystkim na dwóch elementach – wirnikach (wypukłego oraz wklęsłego), przesuwających się do siebie, natomiast w tym samym czasie objętość gazu ulega zmniejszeniu. Współczynnik sprężania śruby jest uzależniony od tego, jaka jest długość i profil śruby. Nie bez znaczenia jest również rodzaj kroćca wylotowego.

Zastosowanie

Jako że już wspomnieliśmy, że sprężarki śrubowe są bardzo często wykorzystywane, oczywiście zasięg jest również zróżnicowany. Te urządzenia stosowane są nie tylko w przemyśle samochodowym czy wojskowym, ale również w medycynie, elektronice, a nawet w petrochemii. Z ich usług korzystają też szpitale, browary oraz przemysł farmaceutyczny. Bardzo szeroki wachlarz możliwości. Najczęściej jednak mamy z nimi do czynienia (w formie stacjonarnej) w instalacjach przemysłowych. Jeśli chodzi o sprężarki śrubowe przenośne – zasilane w sposób elektryczny lub wysokoprężny – pojawiają się one głównie na placach budowy. Główny podział – poza mobilnością – dzieli sprężarki śrubowe na bezolejowe oraz olejowe, a także sprężarki ze stałą i zmienną wydajnością.

Pozdrawiamy, Powietrze.com.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.