Opublikowano:: pon, Sie 31st, 2015

Jak działa klimatyzacja tradycyjna?

Wielu z nas trudno będzie uwierzyć, że klimatyzatory powstały przeszło sto lat temu w Stanach Zjednoczonych. Wynalazcą pierwszego urządzenia, stworzonego na potrzeby drukarni, której gwałtowne zmiany temperatur i wilgotności powietrza utrudniały druk kolorów, był Willis Haviland Carrier. To on, jako pierwszy, wykorzystał wentylator, który chłodził powietrze, oraz zjawisko skraplania się wody w powietrzu w zetknięciu z zimnym metalem, co skutkowało osuszaniem powietrza.

Splitklimaanlage_IMGP9925_unbrandedMiło upływu przeszło stu lat, do dziś firmy produkujące urządzenia klimatyzacyjne wykorzystują te same zjawiska, wprowadzając stopniowo nowe rozwiązania, pozwalające na większą precyzję regulacji, a także na zwiększenie funkcjonalności urządzeń.

Podstawowa zasada działania jest następująca: klimatyzator zaciąga ciepłe powietrze z pomieszczenia, w którym jest umieszczony, następnie schładza je (lub ogrzewa) i schłodzone lub ogrzane oddaje do pomieszczenia. Cały proces odbywa się w szczelnym układzie zamkniętym.

Do tego procesu wykorzystywane są:

  • parownik – wymiennik ciepła, w którym zachodzi proces odparowywania czynnika chłodzącego – odparowywany czynnik odbiera ciepło z powietrza zaciągniętego z pomieszczenia i transportuje je do sprężarki,
  • sprężarka – służąca do podniesienia temperatury i ciśnienia wcześniej odparowanego czynnika, do poziomu, który umożliwi skroplenie czynnika, przesyła ciepło do skraplacza,
  • skraplacz – element, w którym zachodzi proces skraplania, a tym samym oddanie ciepła pobranego z pomieszczenia z klimatyzatorem i przekazanie tego ciepła na zewnątrz, w procesie tym czynnik chłodniczy wraca do stanu ciekłego,
  • termostatyczny zawór rozprężny – zawór rozpręża ciśnienie czynnika chłodniczego, który powraca do wymiennika ciepła i cały proces rozpoczyna się od nowa,
  • wentylatory – odpowiadają za przepływ powietrza wokół parownika i skraplacza.

Jak już wspomnieliśmy, poza chłodzeniem, klimatyzatory posiadają również funkcje osuszania powietrza. W procesie chłodzenia powietrze jest osuszane, a powstające na parowniku skropliny należy odprowadzić do kanalizacji lub poza budynek, w zależności od możliwości.

W nowoczesnych urządzeniach już niemal standardem jest możliwość nie tylko schładzania, ale również ogrzewania pomieszczeń. Jest to funkcja szczególnie przydatna w okresie przejściowym, gdy uruchomienie instalacji grzewczej nie jest jeszcze opłacalne lub gdy ogrzewanie zostało już odłączone. Przy funkcji ogrzewania obieg pracy zostaje odwrócony – urządzenie zaciąga chłodne powietrze, ogrzewa je, po czym ogrzane oddaje do pomieszczenia.

Powyższe procesy wymagają dostarczenia energii elektrycznej, niezbędnej do pracy urządzeń. Nowoczesne jednostki klimatyzacyjne, takie jak Kaisai, Mitsubishi, LG, Samsung czy Galanz są coraz bardziej energooszczędne i mają coraz wyższą sprawność przy coraz niższym poborze energii. Dlatego wybierając urządzenie warto kierować się nie tylko jego wyglądem czy ceną, ale również współczynnikiem wydajności chłodniczej EER oraz wydajności grzewczej COP. Przykład:  klimatyzator ma współczynnik EER 5,6 – oznacza to, że z jednego kilowata pobranej energii urządzenie zapewni nam 5,6 kW energii chłodniczej.

Pozdrawiamy, FirmaMTM.pl