Opublikowano:: czw, Sie 27th, 2015

Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej?

Rozmowa kwalifikacyjna jest bardzo ważnym etapem w procesie rekrutacji. Wprawdzie to nasze Curriculum Vitae i list motywacyjny decydują o tym, czy kandydat zostanie zaproszony na spotkanie, wcale nie gwarantują one sukcesu. Zdarzają się bowiem takie przypadki, że kompetencje i jakość CV niemal idealnie spełniają oczekiwania pracodawcy, jednak spotkanie z kandydatem „face to face” przynosi rozczarowanie. Są i takie sytuacje, gdy pretendent jest dość słabo oceniany na podstawie dokumentów aplikacyjnych, natomiast na rozmowie kwalifikacyjnej wypada znacznie lepiej, niż się spodziewano. Jak zatem dobrze się zaprezentować? Poniżej przedstawiamy w małym skrócie – wielkie rady. Bo choć wydaje nam się, że doskonale wiemy jak się zachować na rozmowie kwalifikacyjnej, to nieustannie popełniamy te same błędy.

The word career against students standing and chatting together

Przed rozmową

Jeszcze zanim wybierzesz się na spotkanie sprawdź informacje na temat danej firmy – jak długo jest na rynku, jak prosperuje i jaką opinią się cieszy. Koniecznie zapoznaj się bliżej z branżą tego przedsiębiorstwa, gdyż ta wiedza może okazać się pomocna. Pracodawca chcąc sprawdzić twoje kompetencje, ma bowiem prawo zadać kilka specjalistycznych pytać. Ponadto dobrze znając stanowisko, na które aplikowałeś łatwiej zdecydujesz, o których cechach psychologicznych warto wspomnieć, a jakie zachować dla siebie. Nie chodzi jednak o to, byś kłamał, bo i tak prędzej czy później prawda wyjdzie na jaw, a jedynie podkreślił właściwe w tym przypadku atuty. Dobrze przemyśl argumenty, które mogą pozytywnie wpłynąć na postrzeganie twojej kandydatury i zastanów się, dlaczego zależy ci na pracy właśnie w tej firmie. Wskazane jest, byś przygotował sobie kilka pytań, które są dla ciebie szczególnie ważne. Pamiętaj również, że duże znaczenie ma twój wizerunek, więc koniecznie postaw na elegancki strój. Będzie to wyraz szacunku i sygnał dla pracodawcy, że podchodzisz poważnie do pracy oraz wiesz, jak zachować się w każdej sytuacji.

Podczas spotkania

Przybywając na spotkanie bądź punktualny i bez osoby towarzyszącej. Nie przychodź jednak zbyt wcześnie, ponieważ nie zostanie to dobrze odebrane. Optymalny czas to 5 do 10 minut przed umówioną godziną. Bądź pewny siebie, ale uśmiechnięty – ten szczegół zawsze jest pozytywnie odbierany i już na samym początku wzbudza sympatię. Wykaż się profesjonalizmem i taktownym zachowaniem. Na zadane pytania odpowiadaj zwięźle lecz konkretnie, ale staraj się powiedzieć więcej niż „tak” bądź „nie”. Słuchaj uważnie swojego rozmówcy i patrz mu w oczy. Udowodnij, że zależy ci na tej posadzie i jesteś silnie zmotywowany do działania. Unikaj natomiast nadmiernego przechwalania się, przerywania rozmówcy czy narzekania (zwłaszcza na poprzedniego pracodawcę). Wypowiadaj się elokwentnie i nie stosuj zawodowego żargonu. Postaraj się nie okazywać zdenerwowania, unikaj sztampowych odpowiedzi i posługiwania się stereotypami.

Pozdrawiamy, Integra-consulting.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.