Opublikowano:: pon, Paź 26th, 2015

Jak dobrać odpowiednie buty dla Twojego dziecka?

Dobór odpowiednich butów dla dziecka nie jest wcale taki prosty, jak mogłoby się wydawać. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele różnych modeli, ale jak wybrać te najwłaściwsze, kiedy zależy nam na jakości, funkcjonalności i wygodzie? Buty kształtują postawę dziecka, wpływają na dobry rozwój, wspierają naturalne funkcje stopy. Należy zatem wybrać takie, które sprostają tym wyzwaniom. Weźmy również pod uwagę aspekt zdrowotny – to zrównoważony rozwój fizyczny dzieci, jest przecież dla rodziców najważniejszy.

baby-218193_640

Szkoła, boisko, przedszkole?

Wybierając buty, powinniśmy zastanowić się nad tym, do czego  będą one używane. Czy będzie to obuwie codzienne (do szkoły, do przedszkola), a może przeznaczone do aktywności sportowej czy też wzmacniające postawę i niwelujące wady (np. płaskostopie)?

Jak dobrać rozmiar?

Kluczowe jest oczywiście dobranie odpowiedniego rozmiaru. Pamiętaj, aby zwracać mniejszą uwagę na rozmiar, a większą na dopasowanie. Rozmiary poszczególnych marek mogą się znacznie od siebie różnić. Lekarz, dokonując profesjonalnego pomiaru stopy, zwraca uwagę na wiele czynników; kształt, długość i szerokość stopy, wysokość podbicia, ułożenie pięty czy sposób chodzenia.

Kiedy nowa para?

Specjaliści zalecają zmienianie butów, w okresie od 12 do 30 miesiąca życia, co trzy miesiące. U starszych dzieci, między 3 a 6 rokiem życia, nowe buty powinny być kupowane co 4 do 6 miesięcy. Pamiętajmy, aby kupować buty maksymalnie o jeden rozmiar większy od długości stopy. Buty znacznie za duże spowodują utratę stabilności i przewracanie się dziecka.

Przede wszystkim profilaktyka

Kiedy zgłosić się do ortopedy? Warto kierować się jedną zasadą: kiedy dziecka nie bolą stopy, nie należy martwić się na zapas. Lekarzem pierwszego kontaktu jest oczywiście pediatra i to jemu warto sygnalizować nasze wątpliwości. Odpowiedni okres na zdiagnozowanie nieprawidłowości i rozpoczęcie leczenia jest wiek poniżej 3 roku życia.

Wkładki i buty ortopedyczne

Powszechne u najmłodszych płaskostopie leczy się wkładkami ortopedycznymi, które wspierają mięśnie i prawidłowe ułożenie stopy. Istnieje bardzo wiele rodzajów wkładek, ale ortopeda wskaże nam tę najwłaściwszą. Jeżeli wkładki nie wystarczają, należy sięgnąć po specjalne buty ortopedyczne – konieczne przy nieco poważniejszych schorzeniach, np. koślawości. Buty zapewnią oparcie stopie w zniekształconym miejscu, co odciąża inne partie ciała.

Obserwuj reakcje swojego dziecka, dbaj o jego codzienny komfort, starannie wybieraj obuwie, które kształtuje postawę i wyrabia zdrowe nawyki.

Pozdrawiamy, Memoinfo.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.