Opublikowano:: pon, Wrz 14th, 2015

Jak dbać o skórzaną torbę, czyli kilka słów na temat konserwacji

Inwestycja w skórzaną torbę jest często odczuwalna dla naszego portfela. Traktujemy ten zakup bardzo poważnie – szukamy odpowiedniego egzemplarza i zastanawiamy się nad jego jakością oraz funkcjonalnością. Dla kobiet kryterium jest również estetyka, ponieważ torba jest nieodłącznym elementem codziennego stroju, powinna być zatem możliwie uniwersalna. Torba wykonana z porządnej skóry musi trochę kosztować, to oczywiste. Pamiętajmy jednak, że przy odpowiedniej konserwacji, będzie nam długo służyć. Często brakuje nam mobilizacji i czasu, aby swojej ulubionej torbie poświęcić uwagę i przywrócić ją do stanu świetności, a o skórę naprawdę warto dbać. Po co kupować kilka, słabej jakości toreb w roku, skoro można kupić jedną – bardzo porządną?

38502005b-teczka-skorzana-slow-business-8d6f3621

Zatem, jak dbać o skórzaną torbę?

Aby odświeżyć zniszczoną skórą i nadać jej odrobiny blasku warto przemyć powierzchnię zwykłą wodą z octem. Tym sposobem usuniemy uporczywe zabrudzenia, których nie mogliśmy bardzo długo się pozbyć. Należy jednak uważać na to, aby nie przesadzić z wodą – jej zbyt duża ilość może niebezpiecznie torbę przemoczyć. Skóra nie przepada za wodą – dlatego przemoczona wymaga natychmiastowego osuszenia.

Z plamami poradzi sobie również terpentyna – ten popularny rozpuszczalnik tłuszczów możemy kupić np. w sklepie z farbami. Nasze babcie do terpentyny dodawały ubitą pianę z białek – ten sposób sprawdzi się zwłaszcza w przypadku bardzo delikatnych skór. Sprawdzonym patentem jest również usuwanie zabrudzeń za pomocą zwykłej, miękkiej gumki (np. od ołówka). Pamiętajmy jednak, że jeżeli zabrudzenia są bardzo poważne lepiej nie ryzykować czyszczenia domowymi sposobami i oddać torebkę w ręce specjalistów.

Skóra lubi wszelkie natłuszczacze, które ją odświeżają. Wystarczy zwykła gliceryna. Ważne, aby przed natłuszczaniem torebkę odpowiednio wyczyścić! Dopiero później nakładamy na nią warstwę gliceryny lub specjalnego środka konserwującego. Można do tego celu wykorzystać również pastę do butów. Pamiętajmy jednak, że przy pielęgnacji skóry należy wziąć pod uwagę jej rodzaj. Każda wymaga bowiem indywidualnego podejścia.

Istotne jest również przechowywanie wyrobów skórzanych. Jeżeli rezygnujemy z używania torebki podczas któregoś z sezonów, warto włożyć ją w specjalny pokrowiec – unikajmy jednak tych wykonanych z folii, ponieważ wentylacja jest w nich bardzo ograniczona.

Tak konserwowane torebki skórzane z pewnością nam się odwdzięczą. Będą służyć przez wiele lat i stopniowo ujawniać swoje piękno. Z pewnością warto sprawić sobie taki prezent i zaopatrzyć się w przynajmniej jedną, porządną torbę ze skóry.

Pozdrawiamy, Zespół ZWS Baron