Opublikowano:: pt, Sty 22nd, 2016

Jak dbać o ogród zimowy w porze jesienno-zimowej?

Kiedy za oknem pojawiają się minusowe temperatury, ogrody zimowe stają się miejscem błogiego relaksu i odpoczynku. Pogoda nie zachęca do dłuższego przebywania na świeżym powietrzu, a brak zieleni sprawia, że nasze samopoczucie pogarsza się. Posiadanie własnej oranżerii z kwitnącymi roślinami jest nieocenionym udogodnieniem. Jednak, aby w pełni cieszyć się z uroków zimowego ogrodu, należy odpowiednio się o niego zatroszczyć. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym.

ogrody_zimowe_18Ogród zimowy jest pomieszczeniem przejściowym, pomiędzy ciepłym budynkiem a zimnym otoczeniem na zewnątrz. Występować może w dwóch wersjach – ogrzewanej i nieocieplanej. W drugim przypadku trudno jest korzystać z oranżerii w okresie zimowym, ponieważ temperatura wewnątrz jest tylko o 5 stopni większa od panującej na dworze. Lepszym rozwiązaniem jest ogród ogrzewany, którym możemy cieszyć się cały rok. Aby bez problemów korzystać z udogodnień własnej oranżerii, trzeba zadbać o jej prawidłową pielęgnację.

Jeśli nie zrobiliśmy tego jesienią, należy wykonać poniższe kroki jak najszybciej, aby ustrzec się nieprzyjemności. Najważniejszymi kwestiami jest zadbanie o odpowiednią wentylację powietrza oraz uszczelnienie całej konstrukcji. Warto regularnie oczyszczać pomieszczenie z wszelkich zabrudzeń. Dzięki temu prace konserwacyjne możemy ograniczyć do minimum. Należy dokładnie wytrzeć szyby oraz drewnianą konstrukcje. Przydatna będzie drabinka, ściereczka oraz odpowiednie środki czystości. Wystarczy płyn do mycia naczyń oraz woda. Do wyższych partii konstrukcji lub miejsc trudno dostępnych można użyć myjki ciśnieniowej oraz szczotki. Pamiętać należy o pozbyciu się z rynien wszelkich nieczystości w postaci liści czy odpadków. Zalegający na dachu śnieg trzeba usunąć, ponieważ zbyt duże nagromadzenie wilgoci może spowodować porost mchów i glonów. To bezpośrednio może skutkować utrudnionym spływem wody z dachu i zatorami w rynnach.

Aby zabezpieczyć konstrukcje przed negatywnym skutkiem zimowej pogody, należy odpowiednio pielęgnować drewno. Służą do tego specjalne środkiogrody_zimowe4 do impregnowania powierzchni drewnianych, które nakłada się bezpośrednio na dany obszar.

Następnie, gdy powierzchnia naszego ogrodu jest odpowiednio wyczyszczona i zabezpieczona, należy zatroszczyć się o uszczelnienie okien i drzwi. Wystarczy przetrzeć ramy mokrą ścierką, a następnie nawilżyć środkiem smarującym, dzięki któremu zapobiegniemy przyklejaniu się uszczelki do skrzydła okiennego lub drzwiowego. Warto do konstrukcji drzwi wpuścić trochę substancji przeciwko zamarzaniu.

Ogród zimowy można zabezpieczyć przed negatywnym działaniem śniegu oraz mrozu za pomocą specjalnych przewodów grzejnych. Ich zadaniem jest utrzymanie odpowiedniej temperatury, tak aby zapobiec gromadzeniu się wilgoci.

O naszą oranżerię zadbać należy także od wewnętrznej strony. Często spotykanym problemem są zaparowane szyby. Ze względu na dużą różnicę temperatur pomiędzy wnętrzem a powietrzem na zewnątrz, to powszechnie występujące zjawisko. Nie wygląda zbyt estetycznie, dlatego należy zatroszczyć się o prawidłową cyrkulację powietrza w środku konstrukcji. Można to zrobić poprzez skuteczne wietrzenie lub montując szyby zespolone z ciepłą ramką. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie nawiewników, które regulują przepływ powietrza wtedy, gdy okna ogrodu zimowego są zamknięte.

Pozdrawiamy, Gracja.cieszyn.pl