Opublikowano:: czw, Lis 19th, 2015

Jak dbać o implanty zębów?

Implanty zębów mają na celu imitowanie prawdziwych zębów, które z różnych powodów straciliśmy. Oprócz tego, że powinny ładnie wyglądać i dobrze komponować się z resztą uzębienia, muszą też spełniać wszystkie swoje podstawowe funkcje – usprawniać proces jedzenia i umożliwiać poprawną wymowę.

06-10-06smileNajczęściej po założeniu implantów nie dochodzi do żadnych komplikacji. Może się jednak zdarzyć, że nowy sztuczny ząb się nie przyjmie się i będzie trzeba go po jakimś czasie usunąć. Są to jednak bardzo sporadyczne przypadki. Najczęściej implanty zapewniają długotrwałe bezproblemowe użytkowanie. Trzeba jednak pamiętać o tym, żeby zachować bardzo staranną higienę jamy ustnej. Zaniedbania mogą prowadzić do zapalenia okołoimplantologicznego.

Wprawdzie implantom nie grozi próchnica, ale nie oznacza to, że można zaniedbać regularne mycie całego uzębienia. Należy pamiętać, że w skrajnych przypadkach nie jest wykluczone całkowite zaprzepaszczenie pracy protetycznej i  nieprzyjęcie implantu lub jego utrata. Poza standardowym czyszczeniem co najmniej dwa razy dziennie, duże znaczenie ma usuwanie osadu. Raz dziennie warto wyczyścić cały implant jak najdokładniej (na całej powierzchni i w przestrzeniach międzyzębowych).

W początkowej fazie po zabiegu, gdy rana jest jeszcze świeża, należy używać miękkiej szczoteczki chroniącej przed podrażnieniem tkanki pozabiegowej, płyny do płukania jamy ustnej oraz żele antybakteryjne. Każdy pacjent po zakończonym zabiegu, otrzymuje od stomatologa wskazówki odnośnie tego jak należy pielęgnować jamę ustną i informacje odnośnie tego, jakie środki są najbardziej zalecane. Bardzo dużą rolę odgrywają irygatory, które są najskuteczniejszym i najmniej inwazyjnym sposobem usuwania osadów między zębami, gdzie panuje najdogodniejsze środowisko do rozwoju bakterii. Dodatkowo dobrze spełnia swoje zadanie delikatnie masując dziąsła.

Warto też zapoznać się z instrukcją właściwego szczotkowania, tak aby skutecznie usuwać z nich osad. Do pielęgnacji zaleca się następujące środki: pastę do zębów z dodatkową substancją bakteriobójczą, miękką szczoteczkę, irygator, nici dentystyczne oraz płyny do płukania jamy ustnej. Przez pierwsze 3 dni po zabiegu można stosować chłodzące kompresy, które zmniejszają obrzęki. W pierwszym tygodniu po zabiegu powinno się też unikać jakiegokolwiek wysiłku fizycznego.

Wszyscy palacze powinni przygotować się na to, że 3 miesiące przed implantacją i co najmniej 3 miesiące po niej niedentist-1025338_640 należy palić papierosów. Palenie sprzyja lepszemu rozwojowi bakterii, zmniejsza odporność organizmu i znacząco obniża tempo regeneracji. To właśnie nałóg nikotynowy jest jednym z najczęstszych przyczyn odrzuceń implantów i w tej grupie ryzyko, że coś się nie powiedzie znacząco wzrasta. Warto tez unikać innych złych nawyków, takich jak korzystanie z lodu czy podjadanie twardych cukierków.

Nie zapominajmy też o regularnych kontrolach. O ich częstotliwości zadecyduje implantolog, który zajmuje się pacjentem. Zazwyczaj odbywa się to około dwóch razy w roku. W trakcie wizyt można przeprowadzić zabieg skallingu, czyli usuwania kamienia.

Pozdrawiamy, Medens.pl