Opublikowano:: pon, Lut 15th, 2016

Jak budowane są stropy żelbetowe? Cz. I

Od odpowiedniego i poprawnego wykonania stropu zależy kondycja całej konstrukcji. Nie może dojść do żadnych uchybień ani błędów, które mogą spowodować zawalenie się budowli. To szczególnie ważne, jeśli strop wykonywany jest w pomieszczeniu, gdzie przebywać będą ludzie. Aby zadbać o ich bezpieczeństwo i wytrzymałość całego budynku, należy z uwagą wykonać powierzone prace.

KOP_1805.jpg.jpgNie wszystkie stropy żelbetowe wymagają deskowania, co znacznie ułatwia prace na budowie. Montaż jest prosty, jednak wiąże się z koniecznością dokładnego wypoziomowania płyty, aby nie przeciążała za bardzo którejś ze stron. Za pomocą stropów żelbetowych można budować nawet bardzo złożone konstrukcje, o zmiennych poziomach lub skomplikowanych kształtach. Do zamocowania takiej konstrukcji niezbędny jest jednak ciężki sprzęt dźwigowy.

Przed rozpoczęciem montażu, na wierzchu muru układa się ok. 2-3 centymetrową warstwę mocnej zaprawy cementowej, którą wyrównuje się pomiędzy dwoma wypoziomowanymi deskami. W zależności od typu stropu żelbetowego stosuje się różne techniki łączenia ze ścianami nośnymi. Co ciekawe, tego typu powierzchnie wykonuje się tylko wtedy, gdy owe ściany są doprowadzone do odpowiedniej wysokości i wypoziomowane względem siebie.

W przypadku stropu monolitycznego konieczne jest zastosowanie deskowania we wstępnej fazie montażu. Aby usprawnić prowadzone prace, można skorzystać z systemów deskowania wielokrotnego użytku. Dzięki temu zaoszczędzimy czas i siły, bowiem taki montaż jest o wiele łatwiejszy od zastosowania zwykłych desek. Starannie układa się pręty zbrojenia stropu oraz wieńca, a ich położenie musi zostać ściśle określone w projekcie. Zwykle są to elementy o średniej i małej średnicy oraz położone poprzecznie pręty rozdzielcze. Główne fragmenty stalowe powinny być odgięte przy ścianach oraz zakotwiczone w wieńcu stropowym. Takie konstrukcje można zamówić w wersji gotowej do zamontowania. W ten sKOP_1704.jpg.jpgposób można zaoszczędzić czas i powierzyć prace fachowcom.

Do wykonania stropu gęstożebrowego nie jest wymagane pełne deskowanie, co może znacznie przyspieszyć prowadzone prace. Zamiast tego stosuje się belki stropowe, które służą do podparcia całej konstrukcji. Po ich ułożeniu następuje wyrównanie podpór. Między belkami stropowymi układa się pustaki. Następnie wykonuje się zbrojenia wieńca i żebra rozdzielczego, co stanowi dodatkowe wzmocnienie. Takie rozwiązanie szczególnie przydaje się przy stropach o dużej rozpiętości. Po przygotowaniu konstrukcji według powyższych zaleceń należy obficie polewać pustaki wodą. Następnie układa się na nich listwy dystansowe, w odstępach ok. 1,5 m. Teraz można wykonać betonowanie. Mieszankę betonową można układać za pomocą specjalnej pompy lub rozwożąc ją taczkami i nakładać ręcznie.

Pozdrawiamy, Konbet.com.pl

Skomentuj artykuł

UWAGA: Komentarze obraźliwe i spam, nie będą zatwierdzane.